Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

OpenOffice-udviklere skaber ny kontorpakke på grund af ballade med Oracle. Se her, hvad det nye navn er.

Artikel top billede

Læs også:

OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

OpenOffice-folk vil erstatte Oracle med Google

LibreOffice er navnet på en ny kontorpakke, baseret på OpenOffice.

Det sker som et direkte resultat af, at en stribe OpenOffice-folk netop har valgt at bryde med Oracle. Hvorfor kan du læse mere om her.

Oracle har en stribe privilegier i forhold til OpenOffice, hvilket blandt andet betyder, at en udvikler, der ikke er ansat i Oracle, skal aflevere retten til det udførte arbejde til Oracle.

"Oracle har retten til varemærket OpenOffice, og derfor ændrer vi navnet til LibreOffice, der skal signalere, at det er et frit produkt. Community-delen vil fremover hedde Document Foundation," siger Leif Lodahl.

"Det er ikke fordi, vi er utilfredse med det arbejde, som Oracle leverer, men på grund af strukturelle uenigheder har vi nu stiftet en ny fond, hvor vi kan fortsætte arbejdet. Derfor har vi også inviteret Oracle til at deltage, men på lige fod med alle andre. Og vi er i forhandlinger med Oracle," fortæller Leif Lodahl.

"Det har været en meget svær beslutning, hvor jeg har måttet fortælle gode samarbejdspartnere og venner, at vi vil gå andre veje, men det har vi desværre set os nødsaget os til," siger Leif Lodahl til Computerworld.

Han understreger ligeledes, at der ikke er noget fjendskab mellem parterne på grund at tiltaget.

Læs også:

OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

OpenOffice-folk vil erstatte Oracle med Google

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job