Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

OpenOffice-udviklere skaber ny kontorpakke på grund af ballade med Oracle. Se her, hvad det nye navn er.

Artikel top billede

Læs også:

OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

OpenOffice-folk vil erstatte Oracle med Google

LibreOffice er navnet på en ny kontorpakke, baseret på OpenOffice.

Det sker som et direkte resultat af, at en stribe OpenOffice-folk netop har valgt at bryde med Oracle. Hvorfor kan du læse mere om her.

Oracle har en stribe privilegier i forhold til OpenOffice, hvilket blandt andet betyder, at en udvikler, der ikke er ansat i Oracle, skal aflevere retten til det udførte arbejde til Oracle.

"Oracle har retten til varemærket OpenOffice, og derfor ændrer vi navnet til LibreOffice, der skal signalere, at det er et frit produkt. Community-delen vil fremover hedde Document Foundation," siger Leif Lodahl.

"Det er ikke fordi, vi er utilfredse med det arbejde, som Oracle leverer, men på grund af strukturelle uenigheder har vi nu stiftet en ny fond, hvor vi kan fortsætte arbejdet. Derfor har vi også inviteret Oracle til at deltage, men på lige fod med alle andre. Og vi er i forhandlinger med Oracle," fortæller Leif Lodahl.

"Det har været en meget svær beslutning, hvor jeg har måttet fortælle gode samarbejdspartnere og venner, at vi vil gå andre veje, men det har vi desværre set os nødsaget os til," siger Leif Lodahl til Computerworld.

Han understreger ligeledes, at der ikke er noget fjendskab mellem parterne på grund at tiltaget.

Læs også:

OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

OpenOffice-folk vil erstatte Oracle med Google

Læses lige nu

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S