Ny gratis OpenOffice-kontorpakke får nyt navn

OpenOffice-udviklere skaber ny kontorpakke på grund af ballade med Oracle. Se her, hvad det nye navn er.

Artikel top billede

Læs også:

OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

OpenOffice-folk vil erstatte Oracle med Google

LibreOffice er navnet på en ny kontorpakke, baseret på OpenOffice.

Det sker som et direkte resultat af, at en stribe OpenOffice-folk netop har valgt at bryde med Oracle. Hvorfor kan du læse mere om her.

Oracle har en stribe privilegier i forhold til OpenOffice, hvilket blandt andet betyder, at en udvikler, der ikke er ansat i Oracle, skal aflevere retten til det udførte arbejde til Oracle.

"Oracle har retten til varemærket OpenOffice, og derfor ændrer vi navnet til LibreOffice, der skal signalere, at det er et frit produkt. Community-delen vil fremover hedde Document Foundation," siger Leif Lodahl.

"Det er ikke fordi, vi er utilfredse med det arbejde, som Oracle leverer, men på grund af strukturelle uenigheder har vi nu stiftet en ny fond, hvor vi kan fortsætte arbejdet. Derfor har vi også inviteret Oracle til at deltage, men på lige fod med alle andre. Og vi er i forhandlinger med Oracle," fortæller Leif Lodahl.

"Det har været en meget svær beslutning, hvor jeg har måttet fortælle gode samarbejdspartnere og venner, at vi vil gå andre veje, men det har vi desværre set os nødsaget os til," siger Leif Lodahl til Computerworld.

Han understreger ligeledes, at der ikke er noget fjendskab mellem parterne på grund at tiltaget.

Læs også:

OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

OpenOffice-folk vil erstatte Oracle med Google

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S