Venstre: Vi siger ja til dag-til-dag-nummerflytning

Det skal være muligt at skifte mobilselskab fra dag til dag, mener Venstres teleordfører, som dermed afviser kritik fra branchen.

Artikel top billede

"Jeg synes, at det er fint, at kunderne kan skifte fra den ene dag til den anden," siger Venstres teleordfører, Torsten Schack Pedersen, til Computerworld.

Læs også: Træt af dit teleselskab? Så skift med det samme

Få dit mobilnummer flyttet over til et andet selskab fra den ene dag til den anden.

Også selvom bindingsperioden løber en tid endnu.

Det bliver formentlig et af elementerne i den telelov, som videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) fremsætter sidst på efteråret. I hvert fald fremgår det af udkastet til lovforslaget.

Brancheforeningen Telekommunikations-industrien, der repræsenterer teleselskaberne, mener dog, at der ikke er nogen grund til det. Allerede nu kan kunder skifte fra dag til dag, hvis de får et opsigelsesvarsel og bindingsperioden er udløbet, lyder det.

Læs også: Telebranchen afviser nye regler for nummerskifte

Men Venstres teleordfører, Torsten Schack Pedersen, afviser, at det er et uheldigt punkt at få ind i den danske telelov.

"Jeg synes, at det er fint, at kunderne kan skifte fra den ene dag til den anden," siger Torsten Schack Pedersen til Computerworld.

Krav fra EU

Trods nummerskifte fra dag til dag vil der stadig være bindingsperioder, og de skal fortsat betales af kunden.

"Man må gøre det op med sig selv, om man ønsker at betale et abonnement måneden ud, hvis man har lyst til at flytte til et konkurrerende teleselskab fra den ene dag til den anden. Det er jo ikke et krav, at man skal gøre det, men det er en mulighed," fortæller Torsten Schack Pedersen

Kravet om at få flyttet nummeret til et andet teleselskab fra dag til dag skal ind i dansk lovgivning, fordi det er en del af den teledirektiv-pakke, som Europa-Parlamentet vedtog sidste år. Direktivet skal implementeres i dansk lovgivning senest 25. maj 2011.

Telekommunikationsindustrien mener imidlertid, at de danske embedsmænd har fortolket direktivet for hårdt.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S