Venstre: Vi siger ja til dag-til-dag-nummerflytning

Det skal være muligt at skifte mobilselskab fra dag til dag, mener Venstres teleordfører, som dermed afviser kritik fra branchen.

Artikel top billede

"Jeg synes, at det er fint, at kunderne kan skifte fra den ene dag til den anden," siger Venstres teleordfører, Torsten Schack Pedersen, til Computerworld.

Læs også: Træt af dit teleselskab? Så skift med det samme

Få dit mobilnummer flyttet over til et andet selskab fra den ene dag til den anden.

Også selvom bindingsperioden løber en tid endnu.

Det bliver formentlig et af elementerne i den telelov, som videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) fremsætter sidst på efteråret. I hvert fald fremgår det af udkastet til lovforslaget.

Brancheforeningen Telekommunikations-industrien, der repræsenterer teleselskaberne, mener dog, at der ikke er nogen grund til det. Allerede nu kan kunder skifte fra dag til dag, hvis de får et opsigelsesvarsel og bindingsperioden er udløbet, lyder det.

Læs også: Telebranchen afviser nye regler for nummerskifte

Men Venstres teleordfører, Torsten Schack Pedersen, afviser, at det er et uheldigt punkt at få ind i den danske telelov.

"Jeg synes, at det er fint, at kunderne kan skifte fra den ene dag til den anden," siger Torsten Schack Pedersen til Computerworld.

Krav fra EU

Trods nummerskifte fra dag til dag vil der stadig være bindingsperioder, og de skal fortsat betales af kunden.

"Man må gøre det op med sig selv, om man ønsker at betale et abonnement måneden ud, hvis man har lyst til at flytte til et konkurrerende teleselskab fra den ene dag til den anden. Det er jo ikke et krav, at man skal gøre det, men det er en mulighed," fortæller Torsten Schack Pedersen

Kravet om at få flyttet nummeret til et andet teleselskab fra dag til dag skal ind i dansk lovgivning, fordi det er en del af den teledirektiv-pakke, som Europa-Parlamentet vedtog sidste år. Direktivet skal implementeres i dansk lovgivning senest 25. maj 2011.

Telekommunikationsindustrien mener imidlertid, at de danske embedsmænd har fortolket direktivet for hårdt.

Læses lige nu

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Softwareudvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse