Sådan vil Arm forøge ydelsen i de mobile chips

Arm vil forsøge at forøge ydelsen i selskabets chips via såkaldt multithreading.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I et forsøg på at øge processorydelsen har Arm nu planer om at tilføje såkaldte "multithreading"-muligheder i fremtidige arkitekturer, fortalte en repræsentant for virksomheden tirsdag.

Selskabet regner med at inkludere multithreading-muligheder afhængigt af applikationskravene i forskellige segmenter, fortalte Kumaran Siva, der er segment marketing manager hos Arm, under Linley Tech Processor-konferencen, som fandt sted i San Jose i Californien tidligere på ugen.

Arm lever af at udvikle processordesign, som virksomheden herefter licenserer til chip-producenterne.

Arm-baserede chip findes i de fleste af verdens smartphones, og virksomheden forsøger desuden at få foden inden for på flere andre områder, som for eksempel servere, netværk og telekommunikation.

Flere tråde på én kerne

Virksomheden har ikke inkluderet multithreading i den nye chip, Cortex 15, der blev annonceret tidligere på måneden, og som vil få en ydelse, der er fem gange bedre end sine forgængere.

"Multithreading" er en metode til at køre flere tråde på en enkelt processorkerne og dermed øge applikations-ydelsen. Udregningerne kan fordeles over flere tråde og på den måde gennemføres hurtigere.

Intels chip til bærbare og stationære computere anvender allerede multithreading, ligesom både IBM og Sun også har tilføjet teknologien i deres chip.

Arm er nødt til at begynde at anvende multithreading, specielt når virksomheden tilføjer flere kerner og i øvrigt gerne vil ind på markedet for servere, hvor computerne skal gennemføre flere udregninger, siger Jack Gold, som er ledende analytiker hos J. Gold Associates.

"De har ikke andet valg end multithreading. De skal selvfølgelig have de forskellige styresystemer til at udnytte multithreading bedst muligt, men det tror jeg ikke bliver så svært, fortsætter han.

Virtualiserede miljøer

Multithreading-mulighederne vil desuden hjælpe til at håndtere flere kerner og virtualiserede miljøer på en effektiv måde, forklarer Jack Gold.

"De skal holde sig konkurrencedygtige, og når Intel bruger multithreading, så må Arm gøre det samme," siger Jack Gold.

Kumaran Siva fortæller, at Arm overvejer multithreading afhængigt af, hvordan processorerne bliver designet til de forskellige markedssegmenter. Måske vil man se det første gang i processorer til netværk, tilføjer han.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job