HP på vej med smartphones med Palms styresystem

HP købte Palm tidligere på året, og nu annoncerer selskabet de første enheder med styresystemet WebOS, som Palm aldrig formåede at gøre til en succes.

Artikel top billede

Palms WebOS så godt ud, det fungerede perfekt og var i det hele taget et oplagt bud på en værdig konkurrent til de fremadstormende smartphone-styresystemer fra Apple og Google.

Alligevel floppede Palms produkt fælt, og det forstærkede den krise, selskabet allerede befandt sig i - og endte med at HP i april købte Palm i april måned for 6,5 milliarder kroner.

Kort tid efter meddelte selskabet, at WebOS skulle gøre det muligt for HP at levere "en unik og stærk oplevelse til kunderne på smartphones og andre mobilitets-produkter."

Nu er der så sat en konkret tidshorisont på WebOS-udrulningen.

"Næste år vil du se os komme med nye telefoner," fortæller Senior Vice President Eric Cador ifølge Reuters.

Med købet af Palm kan HP skyde genvej til den markante vækst på smartphone-markedet, har IDC tidligere vurderet over for Computerworld.

"Endnu mere vigitgt er det, at vi fik webOS," siger Eric Cador til Reuters og peger på, at netop Palms intellektuelle rettigheder var ekstremt vigtige i handlen.

Mission impossible?

Det var i juni 2008, at Palm - en af de absolutte smartphone pionerer - forsøgte sig med et comeback i form af smartphonen Palm Pre og det tilhørende WebOS-styresystem - begge dele blev generelt positivt modtaget af anmelderne, men lige lidt hjalp det altså.

HP, der tidligere uden større held har forsøgt at få en ordentlig del af smartphone-markedet, kommer dog med de webOS-baserede telefoner i en tid, hvor konkurrencen er ualmindelig hård.

Og PC-giganten skal ikke ligefrem regne med en lodret smartphonevækst, fortæller teleanalytiker Nick Jones fra Gartner til ZDNet.

"WebOS er en god håndsæt-platform, ikke mindst i forhold til brugervenlighed, med dens markedsandel er faldet til stort set at være usynlig. Under en procent af de smartphones, der blev solgt på verdensplan i Q2 2010, var WebOS-enheder," siger Nick Jones.

Problemet er, forklarer Nick Jones, at WebOS med den lave markedsandel, ikke er en speciel attraktiv platform for udviklerne.

Derfor bliver HP nødt til at kickstarte økosystemet og overbevise udviklerne om, at netop denne platform er værd at beskæftige sig med.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks