HP på vej med smartphones med Palms styresystem

HP købte Palm tidligere på året, og nu annoncerer selskabet de første enheder med styresystemet WebOS, som Palm aldrig formåede at gøre til en succes.

Artikel top billede

Palms WebOS så godt ud, det fungerede perfekt og var i det hele taget et oplagt bud på en værdig konkurrent til de fremadstormende smartphone-styresystemer fra Apple og Google.

Alligevel floppede Palms produkt fælt, og det forstærkede den krise, selskabet allerede befandt sig i - og endte med at HP i april købte Palm i april måned for 6,5 milliarder kroner.

Kort tid efter meddelte selskabet, at WebOS skulle gøre det muligt for HP at levere "en unik og stærk oplevelse til kunderne på smartphones og andre mobilitets-produkter."

Nu er der så sat en konkret tidshorisont på WebOS-udrulningen.

"Næste år vil du se os komme med nye telefoner," fortæller Senior Vice President Eric Cador ifølge Reuters.

Med købet af Palm kan HP skyde genvej til den markante vækst på smartphone-markedet, har IDC tidligere vurderet over for Computerworld.

"Endnu mere vigitgt er det, at vi fik webOS," siger Eric Cador til Reuters og peger på, at netop Palms intellektuelle rettigheder var ekstremt vigtige i handlen.

Mission impossible?

Det var i juni 2008, at Palm - en af de absolutte smartphone pionerer - forsøgte sig med et comeback i form af smartphonen Palm Pre og det tilhørende WebOS-styresystem - begge dele blev generelt positivt modtaget af anmelderne, men lige lidt hjalp det altså.

HP, der tidligere uden større held har forsøgt at få en ordentlig del af smartphone-markedet, kommer dog med de webOS-baserede telefoner i en tid, hvor konkurrencen er ualmindelig hård.

Og PC-giganten skal ikke ligefrem regne med en lodret smartphonevækst, fortæller teleanalytiker Nick Jones fra Gartner til ZDNet.

"WebOS er en god håndsæt-platform, ikke mindst i forhold til brugervenlighed, med dens markedsandel er faldet til stort set at være usynlig. Under en procent af de smartphones, der blev solgt på verdensplan i Q2 2010, var WebOS-enheder," siger Nick Jones.

Problemet er, forklarer Nick Jones, at WebOS med den lave markedsandel, ikke er en speciel attraktiv platform for udviklerne.

Derfor bliver HP nødt til at kickstarte økosystemet og overbevise udviklerne om, at netop denne platform er værd at beskæftige sig med.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S