HP på vej med smartphones med Palms styresystem

HP købte Palm tidligere på året, og nu annoncerer selskabet de første enheder med styresystemet WebOS, som Palm aldrig formåede at gøre til en succes.

Artikel top billede

Palms WebOS så godt ud, det fungerede perfekt og var i det hele taget et oplagt bud på en værdig konkurrent til de fremadstormende smartphone-styresystemer fra Apple og Google.

Alligevel floppede Palms produkt fælt, og det forstærkede den krise, selskabet allerede befandt sig i - og endte med at HP i april købte Palm i april måned for 6,5 milliarder kroner.

Kort tid efter meddelte selskabet, at WebOS skulle gøre det muligt for HP at levere "en unik og stærk oplevelse til kunderne på smartphones og andre mobilitets-produkter."

Nu er der så sat en konkret tidshorisont på WebOS-udrulningen.

"Næste år vil du se os komme med nye telefoner," fortæller Senior Vice President Eric Cador ifølge Reuters.

Med købet af Palm kan HP skyde genvej til den markante vækst på smartphone-markedet, har IDC tidligere vurderet over for Computerworld.

"Endnu mere vigitgt er det, at vi fik webOS," siger Eric Cador til Reuters og peger på, at netop Palms intellektuelle rettigheder var ekstremt vigtige i handlen.

Mission impossible?

Det var i juni 2008, at Palm - en af de absolutte smartphone pionerer - forsøgte sig med et comeback i form af smartphonen Palm Pre og det tilhørende WebOS-styresystem - begge dele blev generelt positivt modtaget af anmelderne, men lige lidt hjalp det altså.

HP, der tidligere uden større held har forsøgt at få en ordentlig del af smartphone-markedet, kommer dog med de webOS-baserede telefoner i en tid, hvor konkurrencen er ualmindelig hård.

Og PC-giganten skal ikke ligefrem regne med en lodret smartphonevækst, fortæller teleanalytiker Nick Jones fra Gartner til ZDNet.

"WebOS er en god håndsæt-platform, ikke mindst i forhold til brugervenlighed, med dens markedsandel er faldet til stort set at være usynlig. Under en procent af de smartphones, der blev solgt på verdensplan i Q2 2010, var WebOS-enheder," siger Nick Jones.

Problemet er, forklarer Nick Jones, at WebOS med den lave markedsandel, ikke er en speciel attraktiv platform for udviklerne.

Derfor bliver HP nødt til at kickstarte økosystemet og overbevise udviklerne om, at netop denne platform er værd at beskæftige sig med.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Statens IT

    Teamleder til SAP kompetencecenter

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network