HP på vej med smartphones med Palms styresystem

HP købte Palm tidligere på året, og nu annoncerer selskabet de første enheder med styresystemet WebOS, som Palm aldrig formåede at gøre til en succes.

Artikel top billede

Palms WebOS så godt ud, det fungerede perfekt og var i det hele taget et oplagt bud på en værdig konkurrent til de fremadstormende smartphone-styresystemer fra Apple og Google.

Alligevel floppede Palms produkt fælt, og det forstærkede den krise, selskabet allerede befandt sig i - og endte med at HP i april købte Palm i april måned for 6,5 milliarder kroner.

Kort tid efter meddelte selskabet, at WebOS skulle gøre det muligt for HP at levere "en unik og stærk oplevelse til kunderne på smartphones og andre mobilitets-produkter."

Nu er der så sat en konkret tidshorisont på WebOS-udrulningen.

"Næste år vil du se os komme med nye telefoner," fortæller Senior Vice President Eric Cador ifølge Reuters.

Med købet af Palm kan HP skyde genvej til den markante vækst på smartphone-markedet, har IDC tidligere vurderet over for Computerworld.

"Endnu mere vigitgt er det, at vi fik webOS," siger Eric Cador til Reuters og peger på, at netop Palms intellektuelle rettigheder var ekstremt vigtige i handlen.

Mission impossible?

Det var i juni 2008, at Palm - en af de absolutte smartphone pionerer - forsøgte sig med et comeback i form af smartphonen Palm Pre og det tilhørende WebOS-styresystem - begge dele blev generelt positivt modtaget af anmelderne, men lige lidt hjalp det altså.

HP, der tidligere uden større held har forsøgt at få en ordentlig del af smartphone-markedet, kommer dog med de webOS-baserede telefoner i en tid, hvor konkurrencen er ualmindelig hård.

Og PC-giganten skal ikke ligefrem regne med en lodret smartphonevækst, fortæller teleanalytiker Nick Jones fra Gartner til ZDNet.

"WebOS er en god håndsæt-platform, ikke mindst i forhold til brugervenlighed, med dens markedsandel er faldet til stort set at være usynlig. Under en procent af de smartphones, der blev solgt på verdensplan i Q2 2010, var WebOS-enheder," siger Nick Jones.

Problemet er, forklarer Nick Jones, at WebOS med den lave markedsandel, ikke er en speciel attraktiv platform for udviklerne.

Derfor bliver HP nødt til at kickstarte økosystemet og overbevise udviklerne om, at netop denne platform er værd at beskæftige sig med.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S