Kapitalfonde scorer en halv million i timen på TDC

Sælger de fem kapitalfonde deres TDC-aktier i dag, har de tjent mere end en halv million kroner i timen.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

De har snart ejet TDC i fem år, og det kan vise sig at være et guldrandet ejerskab.
 
I hvert fald ser det ud til, at de fem kapitalfonde, der ejer 87,9 procent af TDC, kan forlade selskabet med en enorm gevinst, hvis de sælger deres aktie til den nuværende kurs på 48,3.
 
Faktisk kan de forlade selskabet med en indtjening på 22,6 milliarder kroner. Det svarer til mere end 550.000 kroner i timen.
 
"Det har helt sikkert vist sig at være en god forretning for kapitalfondene, selvom der var noget skepsis i begyndelsen," siger aktieanalytiker Lars Terp Paulsen fra Jyske Bank om kapitalfondenes investering.
 
TDC har under kapitalfondenes ejerskab solgt fra i lang række lande som Ungarn, Tyskland og Polen. Senest blev teleselskabet Sunrise solgt fra i Schweiz til næsten 20 milliarder kroner.
 
De mange frasalg har gjort, at TDC har udbetalt et samlet udbytte til aktionærerne på næsten 54 milliarder kroner. Heraf faldt 47 milliarder kroner i kapitalfondenes lommer.
 
"Det må siges at være en god forretning, hvor kapitalfondene har gjort et godt stykke arbejde med at strømline butikken. I form af frasalgene har kapitalfondene fået mulighed for at nedbringe gælden, men de har så sandelig også taget noget udbytte ud," siger aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank.  
 
Stort udbytte udbetalt
De fem kapitalfonde betalte 66,6 milliarder kroner for TDC, og de har altså siden hen hevet 47 milliarder kroner ud til sig selv. Kapitalfondenes aktier er i dag 42 milliarder kroner værd, og sælger kapitalfondene til den pris, lyder overskuddet på 22,6 milliarder kroner.
 
Ifølge Morten Imsgard er udbyttets størrelse lidt usædvanligt.
 
"Der er taget ekstraordinært meget udbytte ud af TDC på grund af alle frasalgene, men teleselskaber skal generelt betale et stort udbytte, fordi det er det, som gør dem attraktive for investorerne. De kan under svære økonomiske perioder præstere en solid indtjening og et solidt udbytte til aktionærerne hvert år," siger Morten Imsgard.
 
Da de fem kapitalfonde købte hovedparten af TDC, ønskede de at tvangsindløse de resterende aktier og afnotere TDC fra børsen. Det lykkedes aldrig, fordi ATP og en række småaktionærer ikke ville sælge deres poster. Dengang hævede folk øjenbrynene.
 
"Spørgsmålet var, om de havde betalt for meget, og hvilke udfordringer der ville blive forbundet med, at ATP ikke ville sælge sin andel, men det viser nu, at det bliver en rigtig god forretning for kapitalfondene," siger Lars Terp Paulsen.

ATP har siden februar 2006 scoret 2,7 milliarder kroner i udbytte via aktieposten i TDC.


Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,