Office retter fejl i Word og Excel

Tirsdag udrullede Microsoft en række opdateringer, der skulle rette fejl i mindst to Office-programmer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ifølge de sikkerhedsbulletiner, som Microsoft har udsendt i forbindelse med tirsdagens sikkerhedsopdateringer, findes sårbarhederne i henholdsvis Word og Excel.
 
I begge tilfælde gør sårbarhederne det muligt at køre fjernkode, hvis brugeren åbner et specielt designet Word- eller Excel-dokument.

Sikkerhedsopdateringen retter 11 fejl i Word og 13 i Excel, fortæller Microsoft.
 
De påvirkede Mac-produkter er Office 2004, Office 2008 og Open XML File Format Converter til Mac, som gør det muligt for brugerne at åbne filer, der er skabt i Office 2008 eller tidligere versioner af produktivitetspakken.
 
Opdateringen Office 2008 til Mac 12.2.7 fylder 333MB og kræver OS X 10.4.9 eller senere. Udover sikkerhedsrettelserne lover Office 2008-opdateringen desuden større stabilitet ved opstart af Excel og højere pålidelighed, når Entourage forbindes med Microsoft Exchange Server.
 
De andre opdateringer inkluderer Office 2004 til Mac 11.6.1, der fylder 16MB og kører på OS X 10.2.8 eller senere, og Open XML File Format Converter til Mac 1.1.7, som fylder 45MB.
 
Udover de tre sikkerhedsopdateringer har Microsoft desuden udgivet en 64MB stor opdatering til Microsoft Entourage 2008 til Mac, Web Services Edition.
 
Den tilhørende kommentar lover forbedringer i kalenderfunktionen såvel som i muligheden for at synkronisere noter, opgaver og kategorier med Exchange Server. Microsoft fortæller desuden, at opdateringen muliggør data-logging til brug ved diagnosticering.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,