Office retter fejl i Word og Excel

Tirsdag udrullede Microsoft en række opdateringer, der skulle rette fejl i mindst to Office-programmer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ifølge de sikkerhedsbulletiner, som Microsoft har udsendt i forbindelse med tirsdagens sikkerhedsopdateringer, findes sårbarhederne i henholdsvis Word og Excel.
 
I begge tilfælde gør sårbarhederne det muligt at køre fjernkode, hvis brugeren åbner et specielt designet Word- eller Excel-dokument.

Sikkerhedsopdateringen retter 11 fejl i Word og 13 i Excel, fortæller Microsoft.
 
De påvirkede Mac-produkter er Office 2004, Office 2008 og Open XML File Format Converter til Mac, som gør det muligt for brugerne at åbne filer, der er skabt i Office 2008 eller tidligere versioner af produktivitetspakken.
 
Opdateringen Office 2008 til Mac 12.2.7 fylder 333MB og kræver OS X 10.4.9 eller senere. Udover sikkerhedsrettelserne lover Office 2008-opdateringen desuden større stabilitet ved opstart af Excel og højere pålidelighed, når Entourage forbindes med Microsoft Exchange Server.
 
De andre opdateringer inkluderer Office 2004 til Mac 11.6.1, der fylder 16MB og kører på OS X 10.2.8 eller senere, og Open XML File Format Converter til Mac 1.1.7, som fylder 45MB.
 
Udover de tre sikkerhedsopdateringer har Microsoft desuden udgivet en 64MB stor opdatering til Microsoft Entourage 2008 til Mac, Web Services Edition.
 
Den tilhørende kommentar lover forbedringer i kalenderfunktionen såvel som i muligheden for at synkronisere noter, opgaver og kategorier med Exchange Server. Microsoft fortæller desuden, at opdateringen muliggør data-logging til brug ved diagnosticering.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,