Pas på med cloud computing-paranoia

Stiller du højere krav til din potentielle cloud-leverandør, end du gør til dig selv i dit nuværende it-setup?

Artikel top billede

Gartner-analytiker Lydia Leong mener ikke, at man skal kaste sig ud i skyen uden faldskærm, men samtidig skal man heller ikke overreagere med cloud-bekymringerne. 

"Virksomheder bliver dybt paranoide, når de rykker ud i skyen," lød det fra Lydia Leong da hun talte på konferencen VMworld i Bella Center.

Flere end 6.000 it-professionelle er i disse dage er samlet for at diskutere virtualisering og cloud computing, og sikkerhed er et de emner, der kommer op igen og igen. Og man skal passe på med ikke at overreagere, mener Lydia leong.

"Hvor meget af det, du beder om, er egentlige behov? Hvad er det, du bare tror, du har brug for, fordi du altid har gjort tingene på den måde? Og beder du service-leverandøren om ting, som du ikke gør i dit eget, interne datacenter?"

Lydia Leong prøver dog ikke at neglicere de sikkerhedsbekymringer, der fornuftigt nok eksisterer, men hun pegede i sin tale på, at cloud computing som koncept jo handler om at opnå stordriftsfordele.

Det kræver at der eksisterer en vis fleksibilitet fra både leverandørens og kundens side. 

"Hvis I insisterer på, at data skal opbevares lokalt, kan det godt ske, at der ikke er leverandører, der kan give gode nok stordriftsfordele, fortalte hun tilhørerne i Bella Center.

"Jo mindre du deler, jo mere koster det. Du får stordriftsfordelene ved at dele ressourcerne."

Den store europæiske udfordring

Gartner vurderer, at de fleste virksomheder i Europa vil ende med at købe cloud-tjenester hos de outsourcing-partnere, som de hele tiden har haft, i modsætning til de amerikanske virksomheder, der i højere grad går efter rene cloud-leverandører som Amazon.

Det skyldes ikke mindst, at europæiske virksomheder er underlangt strenge compliance-krav og derfor ikke kan rykke data ud i datacentre, der er placeret uden for landets eller EU's grænser.

"Vi tror, at den oursourcerede, semi-private sky bliver den dominerende, snarere end den helt offentlige sky," sagde Gartner-analytikeren.

Hun opfordrer virksomheder til at gå i gang med pilot-projekter nu for at få en fornemmelse af mulighederne med cloud computing.

De ting, man blandt andet skal blive klogere på, er hvilke tilgængeligheds-behov, man har, hvor fleksibel man er i forhold til kapacitet, og hvordan man håndterer compliance-udfordringen.
gament.

"Jo mere variabelt dit kapacitets-behov er, jo mere vil du ende med at spare."

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S