Microsoft vil have rettens hjælp i kampen mod botnet

Microsoft har oplevet, at antallet af computere inficeret med Waledec, et ondsindet stykke software, som står i forbindelse med et botnet, der har udsendt massive mængder af spam, er faldet dramatisk.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I løbet af årets andet kvartal har Microsoft kun renset 29.816 computer med infektioner, mens der til sammenligning blev indbragt 83.580 inficerede computere i første kvartal.

Det fortæller virksomheden i sin seneste halvårlige Security Intelligence Report, som udkom onsdag.
 
Faldet i antallet af inficerede maskiner vidner om, at Microsofts juridiske anstrengelser har været en succes, siger Adrienne Hall, der er general manager for Microsofts Trustworthy Computing group.
 
Waledec blev brugt til at udsende spam og inficere computere med falsk antivirus-software. Det anvender et kompliceret peer-to-peer-system til at kommunikere med andre inficerede maskiner.

Microsofts juridiske tiltag mod Waledec er ikke set lignende før. Virksomheden fik rettens ord for, at den kunne lukke ned for visse domænenavne, som Waledecs bagmænd har anvendt i kommunikationen med de inficerede maskiner. 
 
Microsoft har identificeret 27 anonyme personer
Den såkaldte "ex parte temporary restraining order" (et midlertidigt tilhold, der gives uden den anklagedes tilstedeværelse i retten, red.) gør det muligt at sætte en stopper for negative aktiviteter, uden at den anklagede nødvendigvis bliver orienteret.
 
I tilfældet Waledec betyder det, at bagmændene ikke får megen tid til at skabe nye domæner til kontrol af botnettet, når først de gamle domænenavne bliver lukket ned.
 
Retssystemet er generelt tilbageholdende med udstedelsen af den slags tilladelser, da der er risiko for at overtræde den anklagedes ret til en retfærdig rettergang, skriver Microsoft i udtalelsen.

Men tilladelsen kan dog gives hvis dommeren føler sig overbevist om, at anklagede hurtigt vil reorganisere og genoptage de ulovlige aktiviteter.
 
Microsoft har opnået to sådanne tilladelser.
 
I retspapirerne kan man læse, at Microsoft har identificeret 27 anonyme personer, som har indregistreret domænenavne til brug med botnet, og virksomheden mener, at det kan give retten "et identificerbart mål for juridiske tiltag, samtidig med at de anklagedes retssikkerhed opretholdes."
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job