Microsoft vil have rettens hjælp i kampen mod botnet

Microsoft har oplevet, at antallet af computere inficeret med Waledec, et ondsindet stykke software, som står i forbindelse med et botnet, der har udsendt massive mængder af spam, er faldet dramatisk.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I løbet af årets andet kvartal har Microsoft kun renset 29.816 computer med infektioner, mens der til sammenligning blev indbragt 83.580 inficerede computere i første kvartal.

Det fortæller virksomheden i sin seneste halvårlige Security Intelligence Report, som udkom onsdag.
 
Faldet i antallet af inficerede maskiner vidner om, at Microsofts juridiske anstrengelser har været en succes, siger Adrienne Hall, der er general manager for Microsofts Trustworthy Computing group.
 
Waledec blev brugt til at udsende spam og inficere computere med falsk antivirus-software. Det anvender et kompliceret peer-to-peer-system til at kommunikere med andre inficerede maskiner.

Microsofts juridiske tiltag mod Waledec er ikke set lignende før. Virksomheden fik rettens ord for, at den kunne lukke ned for visse domænenavne, som Waledecs bagmænd har anvendt i kommunikationen med de inficerede maskiner. 
 
Microsoft har identificeret 27 anonyme personer
Den såkaldte "ex parte temporary restraining order" (et midlertidigt tilhold, der gives uden den anklagedes tilstedeværelse i retten, red.) gør det muligt at sætte en stopper for negative aktiviteter, uden at den anklagede nødvendigvis bliver orienteret.
 
I tilfældet Waledec betyder det, at bagmændene ikke får megen tid til at skabe nye domæner til kontrol af botnettet, når først de gamle domænenavne bliver lukket ned.
 
Retssystemet er generelt tilbageholdende med udstedelsen af den slags tilladelser, da der er risiko for at overtræde den anklagedes ret til en retfærdig rettergang, skriver Microsoft i udtalelsen.

Men tilladelsen kan dog gives hvis dommeren føler sig overbevist om, at anklagede hurtigt vil reorganisere og genoptage de ulovlige aktiviteter.
 
Microsoft har opnået to sådanne tilladelser.
 
I retspapirerne kan man læse, at Microsoft har identificeret 27 anonyme personer, som har indregistreret domænenavne til brug med botnet, og virksomheden mener, at det kan give retten "et identificerbart mål for juridiske tiltag, samtidig med at de anklagedes retssikkerhed opretholdes."
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S