Direktør får atter adgang til Gmail efter 12 dage

Dansk direktør kan efter 12 dage og en time igen åbne sin betalte mailkonto hos Google. Men han mangler stadig en forklaring.

Artikel top billede

"Miraklernes tid er ikke forbi." 
 
Sådan siger Jens Hørup, administrerende direktør hos it-virksomheden Amplex, efter at han 09.30 i går morges for første gang efter 289 timer kunne åbne sin mailkonto hos Google Gmail. 
 
"Jeg opdagede det, og så sendte de også en mail til min private mail-konto et kvarter efter," siger Jens Hørup. 
 
Satte Exchange uden for døren 
Firmaet droppede for to år siden Exchange-serveren og flyttede alle virksomhedens mailkonti ud i skyen ved hjælp af Googles professionelle version af Gmail.

Løsningen har ifølge direktøren fungeret upåklageligt, lige indtil for 12 dage siden, hvor beskeden "Sorry... account maintenance underway" dukkede op på skærmen i stedet for hans indbakke. 
 
Det er kun Jens Hørups mail, der ikke har virket i 12 dage. Både hans Google-kalender og resten af firmaets mailkonti med andre tjenester hos Google fungeret upåklageligt.
 
Mangler en del e-mails
Jens Hørup fortæller, at han stadig intet har fået at vide fra Google support om årsagen til problemet. Men firmaet lovede efterfølgende at finde ud af, om han har mistet mails i perioden. 

I første omgang vurderede Jens Hørup eller, at der manglede en del mails. Men de er efterfølgende dukket op, så han nu skal have læst omkring 900 e-mails fra de sidste 12 dage. 

Tilsyneladende er det kun en enkelt mail, som er bouncet i hele perioden, har han fået at vide af søgegiganten, som har kontrolleret noget statistik.    
  
Afventer svar fra Google
Ifølge direktøren er det stadig usikkert, om oplevelsen får konsekvenser for virksomhedens outsourcing-eventyr i skyen.  
 
"Problemet er, at vi har bundet os selv rigtig meget op til Google. Vi bruger stort set alle deres produkter rimelig aktivt i virksomheden," siger Jens Hørup. 
 
Derfor har han foreløbig spurgt Google, hvad man kan gøre for at sikre at det samme ikke sker igen.
 
"Så må vi tage det op, når vi har fået Googles tilbagemelding," siger Jens Hørup. 
 
Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Google Danmark til sagen om mail-problemet.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura