Gode eksportråd på ny portal

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 8. februar 2002.


SELVHJÆLP. Virksomheder med brug for råd om eksport kan nu få dem gratis på Danmarks Eksportråds smv-portalen.dk.

Danmarks Eksportråd, der ligger under Udenrigsministeriet, har i disse dage fokus på de den digitale verdens mange muligheder. Rådet, som mandag afholdt konference om e-handels-eksport, barsler nu med portalen smv-portalen.dk, der skal hjælpe virksomheder med at realisere eksportdrømmene. Portalen henvender sig til små og mellemstore virksomheder. Ifølge eksportrådet holder netop den type virksomheder sig tit tilbage fra eksport af frygt for pengetab. Den frygt forsøger portalen at eliminere ved hjælp af 20 vidt forskellige virksomheder, der på portalens sider hver især fortæller om deres eksportsucceser og giver gode råd og erfaringer videre til nybegynderne.
Vejleding og selvtest.
Udover inspiration fra succeshistorierne giver webstedet også adgang til mere praktiske informationer, rådgivning, netværk om eksport, samt en eksport-test, der skal afsløre en virksomheds styrker og svagheder i forhold til eksportplanerne. Selvtesten består af 25 spørgsmål, der munder ud i en rapport, som blandt andet giver gode råd om, hvordan eksportdrømmene kan realiseres.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere