Cognos genåbner dansk afdeling

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 14. november 2003.


Efter en dramatisk lukning for to år siden, er det canadiske business intelligence firma Cognos tilbage i Danmark med selvstændig afdeling.

På en ganske almindelig onsdag sidst i maj 2001, uden synderlig varsel dukkede tre alvorlige hollandske herrer op i den danske afdeling af Cognos og meddelte, at kontoret var lukket og de 20 medarbejdere fyret på grund af globale nedskæringer.
Arne Jørgensen var en af dem, der mistede jobbet. Nu er han tilbage som chef for den canadiske business intelligence-leverandør. Cognos har efter to års fravær besluttet at igen at satse selvstændigt i Danmark.
- Markedet rykkede ganske enkelt så meget, at det blev uoverskueligt at forsøge styring fra centralt hold i Holland, siger han.
I Danmark bruger blandt andre Mærsk og ArlaFood Cognos' løsninger, og selskabet har flere danske forhandlere, herunder VM-data og Aston, der har solgt produktet i fravær af et dansk kontor, mens det europæiske hovedkvarter i Holland har fungeret som koordinerende enhed.

Konservativ start
Partnerne har fortsat en plads i Cognos' strategi forsikrer Arne Jørgensen, der ikke bekymrer sig om eventuelt negative eftervirkninger af den hurtige lukning for to år siden.
- Det er klart, at vi har mistet momentum ved ikke at være direkte til stede, siger han.
Han understreger, at der allerede er lukket ordrer med danske virksomheder på Cognos' nye flagskib, rapporteringsværktøjet ReportNet, der blev lanceret september i år.
Markedet for business intelligence er ifølge IDC begyndt at røre på sig, om end i beskeden grad. Det europæiske marked for BI-værktøjer udgjorde 1,2 milliarder dollars i 2002 svarende til en vækst på knap to procent. Langt fra stormvæksten i 1999 og 2000 hvor den lød på henholdsvis 19 og 29 procent. På verdensplan er Cognos med to millioner brugere blandt verdens største BI-leverandører.

Billedtekst:
Arne Jørgensen er ny direktør for business intelligence-leverandøren Cognos i Danmark.Firmaet gør nu sit andet forsøg på at indtage det danske marked.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis