Danmark på vej mod 3D-industri

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 6. maj 2004.


Danmark er på grænsen til at have en decideret industri for computergrafik. Det mener folkene bag den europæiske industrimesse for computergrafik, 3D Festival, der i denne uge åbnede i Bella Center.

3d festival
Foråret 2004 har været god ved den danske computergrafiske branche. Med filmen Terkel i Knibe har Danmark placeret sig i den eksklusive klub af blot en håndfuld lande i verden, der har produceret en 3D-spillefilm.
Med IO Interactives salg til giganten Eidos for en kvart milliard kroner og lancering af det tredje spil i Hitman-serien, der er braget ind på verdens bestseller-lister, har Danmark bevist sit værd på den internationale scene for computerspil. Ifølge arrangørerne bag den europæiske computergrafiske industrimesse, 3D Festival, der i denne uge åbnede i BellaCenter med over 5.000 deltagende og udstillere, er landets 3D-branche ved at nærme sig industriniveau.
- Det er foreløbig to succeshistorier, men ikke desto mindre er det to vigtige eksempler på, at Danmark er på vej til den kritiske masse, der skal til, før man kan tale om en industri, siger Jimmy Hassel, en af grundlæggerne af 3D Festival.

Manglende investeringer
Men ifølge Jimmy Hassel er der stadig en række forhindringer. Han peger blandt andet på, at Danmark endnu ikke kan absorbere det antal computergrafiske animatorer, der hvert år kommer ud fra de danske skoler.
- 3D-animationsskolerne er stadig for dårlige, der mangler generelt et større engagement fra det offentlige og der er for få investeringer i branchen, selv om virksomheder, som Egmont gør det godt. Der er ikke nogen, der giver dig penge, før du har bevist dit værd.
Med IO Interactives Hitman- succes og A-Films Terkel-produktion er det dog præcist, hvad der er sket, og Jimmy Hassel mener, at Hitman og Terkel i Knibe kommer til at sætte skub i både nystartede produktionsselskaber og en øget investeringslyst.
- Hvis du kan lave en succesfilm for fem millioner, er der større sandsynlighed for, at du kan hente investeringer hjem, så det næste projekt har et budget på 50 millioner. Jo flere penge, jo større produktioner og jo mere arbejde i industrien, siger han.
3D Festival har eksisteret siden 1998, og det er tredje år, messen gæster Danmark.

Billedtekst: Danmark er godt på vej inden for 3D-industrien. Spillene i Hitman-serien og filmen Terkel i knibe er oppe mod konkurrenter som Gollum fra Ringenes Herre-filmene. Foto: Miramax




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere