Google køber YouTube for 9,8 milliarder kroner

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 13. oktober 2006.


Efter tætte forhandlinger køber Google video-sitet YouTube, hvilket gør de to unge YouTube-stiftere til mangemilliardærer.

Som ventet køber Google video-sitet YouTube for 9,8 milliarder kroner i selskabets hidtil største opkøb. Det sker, efter det mandag kom frem, at Google var i tæt dialog med YouTube, der var alvorligt fristet af den kæmpecheck, som Google viftede selskabet under næsen med.
Dermed står YouTubes to unge stiftere, den 29-årige Chad Hurley og den 28-årige Steve Chen, til at blive mangemilliardærer kun halvandet år efter, de sendte sitet i luften hjemme fra Steve Chens garage med en video af hans kat.
Det gælder også selskabets øvrige investor, Sequoia Partners, der gennem to finansierings-runder har pumpet omkring 70 millioner kroner ind i selskabet.
Undervejs er selskabet vokset med rekordfart og har i dag flere end 67 medarbejdere.
Ifølge Eric Schmidt, administrerende direktør for Google, supplerer YouTube - hvor netbrugere kan uploade videoer - Googles ambition om at organisere information i verden, som det hedder.
YouTube-sitet har mere end 100 millioner
video-fremvisninger om dagen til omkring 40 millioner daglige brugere.
Sikkert er det da også, at video-sites som YouTube og det noget mindre MyTube sammen med andre sites med social software som MySpace og andre i stigende omfang er genstand for opmærksomhed fra de store pengestærke net-spillere.
De 9,8 milliarder kroner falder i Google-aktier. Ifølge aftalen skal YouTube fortsætte som selvstændig virksomhed, ligesom selskabet beholder sit navn, sin adresse og sine ansatte.

OriginalModTime: 12-10-2006 13:47:36




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere