CSR skal bekæmpe digital analfabetisme

It-branchen skal gå sammen med non profit-organisationer og velgørenhed for at nedbringe antallet af digitale analfabeter, råder flere australske topledere.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Computerworld News Service: Under konferencen Computerworld Australia fortalte Infoexchanges og Connecting Ups australske direktører, Andrew Mahar og Doug Jacquier, at teknologien spiller en central rolle i arbejdet med den ikke-kommercielle sektor.
 
"Vores mission er teknologi til social ansvarlighed," sagde Andrew Mahar fra Infoexchange.

"Vi arbejder sammen med non profit-organisationer om at forbedre den måde, teknologien kan hjælpe samfundet på."
 
Doug Jacquier forklarede, at Connecting Up Australias rolle er at tilbyde it-løsninger til det stadigt voksende antal ikke-kommercielle velgørenhedsorganisationer, og han fortalte, at virksomheder som Microsoft, Cisco, Sophos, MYOB og Flickr bidrager til missionen med både software og hardware.
 
"Vi har regnet ud, at den ikke-kommercielle sektor årligt bruger omkring 2,9 milliarder kroner på teknologi-området," siger Doug Jacquier. "Det er et meget, meget stort marked."
 
Andrew Mahar er enig i, at markedet har vist sig at være større, end mange havde forventet, men han forklarer, at det stadig ikke er udbredt viden i it-branchen.

"Det er svært for os at få forklaret virksomhederne, at den ikke-kommercielle sektor udgør en stor og betydningsfuld del af den australske økonomi," fortæller han.

"Den repræsenterer sådan noget som syv eller otte procent af bruttonationalproduktet, den beskæftiger 600.000 australiere og bidrager med bogstaveligt talt hundreder af millioner af dollars," forklarer han.  
 
Doug Jacquier er enig i, at det er nødvendigt at skabe større opmærksomhed på emnet i kampen mod digital analfabetisme.
 
"Almindelig analfabetisme er allerede et stort problem i Australien, men hvis man lægger den digitale analfabetisme til, så bliver problemet pludselig ti gange større," siger han.
 
Andrew Mahar fortæller, at et af de projekter, som Infoexchange har arbejdet med, handler om at tilbyde basale teknologier til australiere i sociale boligbyggerier.
 
"I Melbourne har vi for eksempel stået for at opsætte internet til et stort, socialt boligbyggeri i centrum," fortæller han. "2000 husstande har fået en computer, og så er bygningerne blevet koblet op, og nu kan folk komme på nettet for omkring 30 kroner om måneden." 
 
Dating-tjeneste
Nye rapporter viser, at it-chefer kan have stor indflydelse på virksomhedens sociale ansvarlighed (CSR, eller "corporate social responsibility"). Andrew Mahar anser CSR for at være yderst vigtigt, og han har startet projekter, der bygger på det præmis.
 
"Vi kører en forretning under navnet Green PC, som genbruger computer fra virksomheder og offentlige institutioner, der alligevel skulle smides ud," fortæller han.

"Den forretning har vi kørt igennem de sidste otte år, og i den periode har vi videreformidlet mere end 30.000 computere til fattige mennesker i Australien og i Stillehavs-området."
 
Doug Jacquiers næste projekt er også skabt med udgangspunkt i CSR. Det er et program ledet af Microsoft, der skal skabe forbindelse mellem folk der arbejder med it på den ene side og de ikke-kommercielle organisationer på den anden.
 
"Vi er i gang med at lancere et produkt, der er udviklet i samarbejde med Microsoft, under navnet Match IT," forklarer Doug Jacquier.

"Vi vil prøve at lave en slags dating-tjeneste mellem ikke-kommercielle organisationer og de mennesker, der kan tilbyde teknologiske services."
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen
 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS