Myndigheder udgør den største trussel mod internettet

Øget kontrol er den støste trussel mod fremtidens internet, advarer the Internet Society.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Under en tale i Bruxelles tirsdag opfordrede den europæiske leder af The Internet Society (ISOC), Frederic Donck, internetbrugerne til at fortsætte med at "støtte og forsvare internettets åbne, gennemsigtige, inkluderende og samarbejdende natur, som også har ligget til grund for succesen."  
 
I en undersøgelse, som organisationen har stået bag, udpegede 39 procent af respondenterne topstyring fra myndighedernes side som den største, enkeltstående trussel mod internettet.

Begrænset adgang til indhold og tjenester og en stigning i antallet af sikkerhedstrusler fulgte med henholdsvis 25 og 16 procent efter som anden- og tredjestørste trussel.
 
Det viser, at i stedet for at blive svækket af sin decentrale natur, så er åbenheden tværtimod selve nøglen til internettets succes, sagde Frederic Donck.

"Denne åbenhed karakteriserede udviklingen og arkitekturen bag internettets mest basale byggesten - packet switching og TCP/IP - og det er stadig med til at gøre vores oplevelse på internettet så kreativ og forbundet som den er i dag," sagde han.
 
The Internet Society er enig med Europa-Kommissionen i, at konkurrence er vigtig for at kunne levere valgmuligheder og gennemsigtighed til forbrugerne, men organisationen understreger samtidig, at et åbent internet, som alle over hele verden har adgang til, ikke er nogen selvfølge.
 
The Internet Society er en ikke-kommerciel organisation, som blev grundlagt i 1992 for at føre an i forhold til internet-relaterede standarder, uddannelse og politikker.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec