IT Factory-kurator efterlyser vigtigt referat

Få uger inden IT Factorys kollaps blev der holdt et afgørende bestyrelsesmøde, men referatet fra mødet blev aldrig skrevet.

Artikel top billede

Den 11. november 2008 klokken 10.00 i mødelokalet "The Cloud" på anden sal hos IT Factory blev der holdt et afgørende bestyrelsesmøde.
 
I hvert fald vil kurator Boris Frederiksen, der har stævnet både KPMG og den tidligere bestyrelse i IT Factory for tilsammen 950 millioner kroner, meget gerne have fingre i referatet derfra. 
 
Derfor beder Boris Frederiksen i sin stævning både Asger Jensby og Henning Børgesen om at fremsende bestyrelsesmødereferatet fra det omtalte møde.
 
Mødet blev holdt på et tidspunkt, hvor Skat var i hælene på folkene hos IT Factory, og hvor Stein Bagger tilsyneladende var presset økonomisk.

Samtidig måtte IT Factory svare på spørgsmål fra Computerworld og Dorte Toft under et længere interview den 29. oktober og i nogle opfølgende skriftlige svar den 7. november.
 
Til bestyrelsesmødet den 11. november var indkaldt flere af IT Factorys direktører.

Ifølge Stein Baggers kalender var i alt seks personer indkaldt til mødet.

Et lille udsnit af it-direktørens kalender indgår som bilag til stævningen, hvor i forvejen så godt som alle bestyrelsens mødereferater indgår.
 
Eksisterer ikke
Men i Henning Børgesens skrivelse til Østre Landsret forklarer han, at det pågældende mødereferat ikke eksisterer.
 
"Der foreligger ikke et mødereferat af bestyrelsesmødet den 11. november 2008, Henning Børgesen skulle have udarbejdet dette til godkendelse på det efterfølgende møde," står der i skrivelsen dateret til den 1. marts 2010.
 
Bestyrelsesmedlemmet fik tilsyneladende aldrig lavet referatet.
 
"Efter Stein Baggers forsvinden og det efterfølgende kaotiske forløb med afsløringen af bedrageriet, blev der aldrig udarbejdet et referat," står der i hans skrivelse.
 
I øvrigt fremgår det, at Henning Børgesen som bestyrelsesmedlem fik 100.000 kroner årligt honorar. Men i modsætning til Asger Jensby og Stein Bagger havde Henning Børgesen ikke ejerandel i IT Factory, fremhæver hans advokater i skrivelsen.
 
5 eller 6 til mødet?
I Stein Baggers kalender står, at 6 personer er indkaldt til det afgørende bestyrelsesmødet. Men udover Henning Børgesen, Asger Jensby og Stein Bagger - nævnes kun to personer i skrivelsen fra Henning Børgesen.
 
"Om mødet den 11. november 2008 kan det i øvrigt nævnes, at bestyrelsen havde anmodet Stein Bagger om at stille med selskabets vigtigste ledende medarbejdere, herunder Carsten Sjørup og Jeanette Lorenzen."
 
Men i sidste ende dukkede de tilsyneladende aldrig op til mødet:
 
"Ingen af disse deltog og Stein Bagger oplyste, at de var i udlandet. Det har efterfølgende vist sig, at de rent faktisk var til stede i huset den dag, hvilket illustrerer, hvor driftig Stein Bagger bar sig ad," står der i papirerne fra Børgesen-advokater til Østre Landsret.
 
Først efterfølgende blev Henning Børgesen angiveligt klar over, at direktionsmedlemmer skulle med til mødet.
 
"Henning Børgesen har ikke været bekendt med, at medlemmer af ledelsen i IT Factory A/S ønskede at deltage i bestyrelsesmøder. Det ville han naturligvis have hilst velkommen," står der i hans skrivelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S