Artikel top billede

Stuxnet ramte Irans atom-centrifuger

Stuxnet-ormen ramte nogle af de centrifuger, som bruges til at berige uran i Irans atomanlæg, citerer nyhedsbureauet Reuters Irans præsident, Mahmoud Ahmadinejad, for at sige.

Computerworld News Service: Irans præsident, Mahmoud Ahmadinejad, sagde ifølge Reuters under et pressemøde mandag, at det lykkedes for Irans fjender "at skabe problemer for et begrænset antal af vores centrifuger med den software, de havde installeret i de elektroniske systemer."

"Det gjorde noget skidt. Heldigvis opdagede vores eksperter det, og de ville i dag ikke være i stand til at gøre det igen," tilføjede præsidenten efter Stuxnet-ormens angreb.

Disse kommentarer bekræfter tilsyneladende, at Irans atomprogram virkelig var målet for årets mest omtalte malware. Stuxnet blev opdaget i juli og er den første orm, der er designet til at gå efter industrielle kontrolsystemer til eksempelvis forsyningsværker eller atomreaktorer.

Iran har tidligere bekræftet, at ormen ramte systemer i landet heriblandt ikke-kritiske systemer i et atomanlæg. Men dette er første gang Iran oplyser, at Stuxnet også påvirkede centrifugerne.

Flere sikkerhedseksperter mener nu, at Stuxnet havde mindst to mål: Centrifuger såsom de Ahmadinejad henviste til i mandags og en anden type af industrielle systemer, der blev angrebet af den anden af, hvad der er blevet kendt som ormens to former for angrebskoder.

Stuxnet-eksperten Ralph Langner mener, at dette andet mål muligvis specifikt har været en turbine ved Irans atomanlæg Bushehr.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere