Kandidat til Årets It-fuser: Rejsekortet

Flere års forsinkelser, et budget på lerfødder og en udvandet udgave er, hvad Transportministeriet (måske) kan tilbyde danskerne i 2012 - tre år efter, at kortet skulle være i brug.

Artikel top billede

Computerworld-læserne har nomineret Rejsekortet til vanæren som Årets It-fuser 2010.

Stem på din kandidat til årets it-fuser 2010.

Rejsekortet skulle da også for længst have været på skinner, så danskere med Rejsekortet i hånden ville have lettere ved at komme ombord i hele den kollektive trafik uden besværligheder.

Men...
 
Den 1. december 2010 overskred udviklingskonsortiet bag kortet East-West Denmark, et samarbejde mellem amerikanske Accenture og franske Thales, sin leveringsdeadline for, hvorvidt kortet rent faktisk ville blive til noget i en amputeret model uden flere backoffice-funktioner i 2012, eller om det helt skulle skrottes.

Efter 14 dages forhandlinger blev Rejsekortet dog reddet fra den helt store skandale fem i tolv, efter en generalforsamling hos Rejsekort A/S fredag den 17. december.

Bag den nye køreplan for kortet ligger blandt andet en strengere styring med leverandøren samt et erstatningskrav på 60 millioner kroner for forsinkelserne.
 
Indtil videre har projektet kostet 700 millioner kroner og været udsat for adskillige forsinkelser undervejs.  

Accepterer ikke forsinkelser

Transportminister Hans Christian Schmidt (V) gjorde det ellers klart på et samråd i sidste måned på Christiansborg, at han ikke ville acceptere flere udsættelser af Rejsekortet.
 
Men ministeren måtte dog sammen med Rejsekort A/S væbne sig med tålmodighed indtil i fredags, hvor kortet så altså kom på skinner igen.
 
Der har ellers længe været stridigheder mellem East-West Denmark og det fællesejede Rejsekortet A/S, som består af DSB, trafikselskabet Movia, Metroselskabet, Sydtrafik, Midttrafik og Nordjyllands Trafikselskab.
 
Med de mange forsinkelser og stridigheder har kortet derfor også hængt i en meget tynd tråd, som ellers var fuldfed af optimisme helt tilbage i 2004, hvor East-West Denmark vandt Rejsekort A/S' udbud
 
Sådan skulle det have været
Rejsekortet skulle i sin oprindelige form være en elektronisk billet til bus, tog og metro.
 
Kortet skulle på længere sigt have erstattet de nuværende billetter, klippekort og månedskort for at gøre det lettere at rejse med kollektiv trafik over hele Danmark.
 
Rejsekortet skal virke ved, at passagererne begynder deres rejse ved at holde rejsekortet hen over en kortlæser, der aflæser kortet med et "bip". Når rejsen er slut, tjekker passagererne ud på kortlæseren.
 
Nu ser det ud til, at den kollektive trafik slår Rejsekortet på hastigheden, selv om lande som Sverige, Holland, Irland og England allerede har implementeret lignende løsninger.

Danmark kan dog stadig nå at blive et af de første lande i verden med et landsdækkende rejsesystem mellem forskellige selskaber.

Stem på din kandidat til årets it-fuser 2010

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly