Her er Googles nye Chrome-laptop - se den her

Se snigpremieren på Googles kommende netbaserede styresystem Chrome OS, der bygger på en gammel ide, men som verden først nu er moden til.

Artikel top billede

Læs også:

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

Google: Nu er Chrome OS endelig på trapperne.

Computerworld News Service: Google løfter for første gang sløret for den nye Chrome OS laptop.

Ifølge Googles administrerende direktør, Eric Schmidt, ligner systemet meget de Networld Computer-maskiner, som han arbejdede på, da han var teknologi-chef i Sun Microsystems for 13 år siden.

Forskellen på dengang og nu er blot, at ideen faktisk er levedygtig i dag, siger han.

Det skyldes, at det har taget mange år at færdig-udvikle de webbaserede udviklingsværktøjer, der er nødvendigt for at bygge systemer som Chrome OS, mener han.

"Vores instinkter var rigtige nok. Men vi havde ikke værktøjerne," siger Eric Schmidt om it-industriens manglende held med at bygge letvægts-computere, som kan tage kampen op med Microsoft Windows.

Endelig klar

Google mener, at webapplikationerne endelig er klar til at vælte Microsoft af tronen som styresystemernes næsten enevældige konge - ikke mindst når det gælder erhvervsmarkedet.

Google håber således, at erhvervslivet snart er modent til at købe computere, der ikke kan køre programmer som Word og Excel.

"Disse produkter vil blive succesfulde, fordi virker og fordi de er skalerbare," siger Eric Schmidt.

Google er endnu ikke i stand til at røbe den præcise lanceringsdato, men mener dog, at det bliver engang til sommer.

Selskabet er dog klar med en snigpremiere og en præsentation af helt blanke notebook-computere, der kører med Chrome OS.

På vej ud i verden

De er på vej ud til en række udvalgte test-virksomheder, udviklere og almindelige brugere, der skal vurdere og teste systemet. Det kan du læse mere om her.

Den nye laptop er blevet døbt Cr-48. Den har 12,1" skærm, et almindelig-størrelse keybord og en batterilevetid på mindst otte timer, hedder det.

Som Networld Computer er Cr-48 udviklet specielt til at køre software over netværk.

I stedet for Java kan Chrome OS-udviklerne anvende de web-udviklingsværktøjer, som de kender.

Googles system booter i op til 60 sekunder og kan genoptage arbejdsopgaver straks.

Læs også:

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

Google: Nu er Chrome OS endelig på trapperne.

Du finder testversionen af Google Chrome OS her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec