Her er Googles nye Chrome-laptop - se den her

Se snigpremieren på Googles kommende netbaserede styresystem Chrome OS, der bygger på en gammel ide, men som verden først nu er moden til.

Artikel top billede

Læs også:

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

Google: Nu er Chrome OS endelig på trapperne.

Computerworld News Service: Google løfter for første gang sløret for den nye Chrome OS laptop.

Ifølge Googles administrerende direktør, Eric Schmidt, ligner systemet meget de Networld Computer-maskiner, som han arbejdede på, da han var teknologi-chef i Sun Microsystems for 13 år siden.

Forskellen på dengang og nu er blot, at ideen faktisk er levedygtig i dag, siger han.

Det skyldes, at det har taget mange år at færdig-udvikle de webbaserede udviklingsværktøjer, der er nødvendigt for at bygge systemer som Chrome OS, mener han.

"Vores instinkter var rigtige nok. Men vi havde ikke værktøjerne," siger Eric Schmidt om it-industriens manglende held med at bygge letvægts-computere, som kan tage kampen op med Microsoft Windows.

Endelig klar

Google mener, at webapplikationerne endelig er klar til at vælte Microsoft af tronen som styresystemernes næsten enevældige konge - ikke mindst når det gælder erhvervsmarkedet.

Google håber således, at erhvervslivet snart er modent til at købe computere, der ikke kan køre programmer som Word og Excel.

"Disse produkter vil blive succesfulde, fordi virker og fordi de er skalerbare," siger Eric Schmidt.

Google er endnu ikke i stand til at røbe den præcise lanceringsdato, men mener dog, at det bliver engang til sommer.

Selskabet er dog klar med en snigpremiere og en præsentation af helt blanke notebook-computere, der kører med Chrome OS.

På vej ud i verden

De er på vej ud til en række udvalgte test-virksomheder, udviklere og almindelige brugere, der skal vurdere og teste systemet. Det kan du læse mere om her.

Den nye laptop er blevet døbt Cr-48. Den har 12,1" skærm, et almindelig-størrelse keybord og en batterilevetid på mindst otte timer, hedder det.

Som Networld Computer er Cr-48 udviklet specielt til at køre software over netværk.

I stedet for Java kan Chrome OS-udviklerne anvende de web-udviklingsværktøjer, som de kender.

Googles system booter i op til 60 sekunder og kan genoptage arbejdsopgaver straks.

Læs også:

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

Google: Nu er Chrome OS endelig på trapperne.

Du finder testversionen af Google Chrome OS her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job