Her er Googles nye Chrome-laptop - se den her

Se snigpremieren på Googles kommende netbaserede styresystem Chrome OS, der bygger på en gammel ide, men som verden først nu er moden til.

Artikel top billede

Læs også:

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

Google: Nu er Chrome OS endelig på trapperne.

Computerworld News Service: Google løfter for første gang sløret for den nye Chrome OS laptop.

Ifølge Googles administrerende direktør, Eric Schmidt, ligner systemet meget de Networld Computer-maskiner, som han arbejdede på, da han var teknologi-chef i Sun Microsystems for 13 år siden.

Forskellen på dengang og nu er blot, at ideen faktisk er levedygtig i dag, siger han.

Det skyldes, at det har taget mange år at færdig-udvikle de webbaserede udviklingsværktøjer, der er nødvendigt for at bygge systemer som Chrome OS, mener han.

"Vores instinkter var rigtige nok. Men vi havde ikke værktøjerne," siger Eric Schmidt om it-industriens manglende held med at bygge letvægts-computere, som kan tage kampen op med Microsoft Windows.

Endelig klar

Google mener, at webapplikationerne endelig er klar til at vælte Microsoft af tronen som styresystemernes næsten enevældige konge - ikke mindst når det gælder erhvervsmarkedet.

Google håber således, at erhvervslivet snart er modent til at købe computere, der ikke kan køre programmer som Word og Excel.

"Disse produkter vil blive succesfulde, fordi virker og fordi de er skalerbare," siger Eric Schmidt.

Google er endnu ikke i stand til at røbe den præcise lanceringsdato, men mener dog, at det bliver engang til sommer.

Selskabet er dog klar med en snigpremiere og en præsentation af helt blanke notebook-computere, der kører med Chrome OS.

På vej ud i verden

De er på vej ud til en række udvalgte test-virksomheder, udviklere og almindelige brugere, der skal vurdere og teste systemet. Det kan du læse mere om her.

Den nye laptop er blevet døbt Cr-48. Den har 12,1" skærm, et almindelig-størrelse keybord og en batterilevetid på mindst otte timer, hedder det.

Som Networld Computer er Cr-48 udviklet specielt til at køre software over netværk.

I stedet for Java kan Chrome OS-udviklerne anvende de web-udviklingsværktøjer, som de kender.

Googles system booter i op til 60 sekunder og kan genoptage arbejdsopgaver straks.

Læs også:

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

Google: Nu er Chrome OS endelig på trapperne.

Du finder testversionen af Google Chrome OS her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job