Her er Googles nye Chrome-laptop - se den her

Se snigpremieren på Googles kommende netbaserede styresystem Chrome OS, der bygger på en gammel ide, men som verden først nu er moden til.

Artikel top billede

Læs også:

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

Google: Nu er Chrome OS endelig på trapperne.

Computerworld News Service: Google løfter for første gang sløret for den nye Chrome OS laptop.

Ifølge Googles administrerende direktør, Eric Schmidt, ligner systemet meget de Networld Computer-maskiner, som han arbejdede på, da han var teknologi-chef i Sun Microsystems for 13 år siden.

Forskellen på dengang og nu er blot, at ideen faktisk er levedygtig i dag, siger han.

Det skyldes, at det har taget mange år at færdig-udvikle de webbaserede udviklingsværktøjer, der er nødvendigt for at bygge systemer som Chrome OS, mener han.

"Vores instinkter var rigtige nok. Men vi havde ikke værktøjerne," siger Eric Schmidt om it-industriens manglende held med at bygge letvægts-computere, som kan tage kampen op med Microsoft Windows.

Endelig klar

Google mener, at webapplikationerne endelig er klar til at vælte Microsoft af tronen som styresystemernes næsten enevældige konge - ikke mindst når det gælder erhvervsmarkedet.

Google håber således, at erhvervslivet snart er modent til at købe computere, der ikke kan køre programmer som Word og Excel.

"Disse produkter vil blive succesfulde, fordi virker og fordi de er skalerbare," siger Eric Schmidt.

Google er endnu ikke i stand til at røbe den præcise lanceringsdato, men mener dog, at det bliver engang til sommer.

Selskabet er dog klar med en snigpremiere og en præsentation af helt blanke notebook-computere, der kører med Chrome OS.

På vej ud i verden

De er på vej ud til en række udvalgte test-virksomheder, udviklere og almindelige brugere, der skal vurdere og teste systemet. Det kan du læse mere om her.

Den nye laptop er blevet døbt Cr-48. Den har 12,1" skærm, et almindelig-størrelse keybord og en batterilevetid på mindst otte timer, hedder det.

Som Networld Computer er Cr-48 udviklet specielt til at køre software over netværk.

I stedet for Java kan Chrome OS-udviklerne anvende de web-udviklingsværktøjer, som de kender.

Googles system booter i op til 60 sekunder og kan genoptage arbejdsopgaver straks.

Læs også:

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

Google: Nu er Chrome OS endelig på trapperne.

Du finder testversionen af Google Chrome OS her.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S