Her er Googles nye Chrome-laptop - se den her

Se snigpremieren på Googles kommende netbaserede styresystem Chrome OS, der bygger på en gammel ide, men som verden først nu er moden til.

Artikel top billede

Læs også:

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

Google: Nu er Chrome OS endelig på trapperne.

Computerworld News Service: Google løfter for første gang sløret for den nye Chrome OS laptop.

Ifølge Googles administrerende direktør, Eric Schmidt, ligner systemet meget de Networld Computer-maskiner, som han arbejdede på, da han var teknologi-chef i Sun Microsystems for 13 år siden.

Forskellen på dengang og nu er blot, at ideen faktisk er levedygtig i dag, siger han.

Det skyldes, at det har taget mange år at færdig-udvikle de webbaserede udviklingsværktøjer, der er nødvendigt for at bygge systemer som Chrome OS, mener han.

"Vores instinkter var rigtige nok. Men vi havde ikke værktøjerne," siger Eric Schmidt om it-industriens manglende held med at bygge letvægts-computere, som kan tage kampen op med Microsoft Windows.

Endelig klar

Google mener, at webapplikationerne endelig er klar til at vælte Microsoft af tronen som styresystemernes næsten enevældige konge - ikke mindst når det gælder erhvervsmarkedet.

Google håber således, at erhvervslivet snart er modent til at købe computere, der ikke kan køre programmer som Word og Excel.

"Disse produkter vil blive succesfulde, fordi virker og fordi de er skalerbare," siger Eric Schmidt.

Google er endnu ikke i stand til at røbe den præcise lanceringsdato, men mener dog, at det bliver engang til sommer.

Selskabet er dog klar med en snigpremiere og en præsentation af helt blanke notebook-computere, der kører med Chrome OS.

På vej ud i verden

De er på vej ud til en række udvalgte test-virksomheder, udviklere og almindelige brugere, der skal vurdere og teste systemet. Det kan du læse mere om her.

Den nye laptop er blevet døbt Cr-48. Den har 12,1" skærm, et almindelig-størrelse keybord og en batterilevetid på mindst otte timer, hedder det.

Som Networld Computer er Cr-48 udviklet specielt til at køre software over netværk.

I stedet for Java kan Chrome OS-udviklerne anvende de web-udviklingsværktøjer, som de kender.

Googles system booter i op til 60 sekunder og kan genoptage arbejdsopgaver straks.

Læs også:

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

Google: Nu er Chrome OS endelig på trapperne.

Du finder testversionen af Google Chrome OS her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect