Du kan ryge i spjældet hvis du spejler WikiLeaks

Det kan være kriminelt at støtte organisationen WikiLeaks ved at opsætte en spejlingsside, hvis nogen bliver vrede over indholdet. It-jurist kalder problemstillingen kompleks.

Artikel top billede

Læs også:

Piratparti under WikiLeaks-angreb efter spejling.

Derfor spejler Prosa Wikileaks' hjemmeside

Danske virksomheder eller privatpersoner, som vælger at spejle internetsiden WikiLeaks for at støtte organisationen, risikerer muligvis juridiske problemer, der kan betyde fængselsstraf. 

Det fortæller it-advokat Martin Von Haller Grønbæk, der er partner i advokathuset BvHD.

"Der er ikke nogen tvivl om, at man løber en risiko for, at man foretager noget kriminelt. Og det kommer an på, om det indhold, som man spejler, helt konkret er ulovlig," siger Martin Von Haller Grønbæk.

Eksplosion af mirror-sites

Spejlingssiderne af WikiLeaks hjemmeside er siden weekenden eksploderet.

Det sker for at støtte den omdiskuterede organisation, som flere firmaer har droppet samarbejdet med, efter offentliggørelsen af lækkede diplomatiske telegrammer.
 
"Man kan ikke bare sige, at WikiLeaks-spejling er ulovligt, for det er det ikke. Det kommer an på, om noget af indholdet konkret er i strid med den danske straffelov," siger Martin Von Haller Grønbæk. 

Han forklarer, at man som ejer af et spejlet WiliLeaks-site kan henvise til, at materialet allerede er frigivet, og at man derved ikke gør skade ved at frigive informationer, som allerede har været offentliggjort.

Samtidig kan man påberåbe sig retten til i demokratiets, ytringsfrihedens og kommunikationsfrihedens navn at frigive materialet, fordi det er en fundamental menneskeret. 
 
Muligt ansvar for medvirken
Imidlertid er disse henvisninger ikke nødvendigvis nok til at undgå juridiske problemer, hvis man vælger at spejle Wikileaks på en server i en virksomhed eller et privat hjem.

"Men når det er sagt, så er man stadigvæk - helt klart - sårbar overfor at få ansvar for medvirken, som kan medføre, at man bliver straffet og kommer i fængsel, hvis det konkrete indhold er omfattet af strafferetlige bestemmelser i den danske straffelov," siger Martin Von Haller Grønbæk.

Han forklarer, at man bliver nødt til helt konkret at kigge på, hvilke oplysninger man er med til at formidle.

Læs også:

Piratparti under WikiLeaks-angreb efter spejling.

[b]Derfor spejler Prosa Wikileaks' hjemmeside.[/b]

Overvej spejlside to gange

Læs også:

Piratparti under WikiLeaks-angreb efter spejling.

Derfor spejler Prosa Wikileaks' hjemmeside.

"Jeg har forstået, at der i sidste omfang er tale om en masse diplomatisk kommunikation, en slags e-mails. Der kan være diskussioner af, hvorvidt noget er statshemmeligheder, som der jo i straffeloven er bestemmelser om, at man ikke må røbe.Det kan også være brevhemmeligheden eller regler om beskyttelse af persondata man forbryder sig imod," siger Martin von Haller Grønbæk. 

Derfor vil det ifølge advokaten kræve, at man går ind og ser på, hvad der konkret står i de enkelte mails, og under hvilke omstændigheder man har fået adgang til dem.

Kommer man ved en gennemgang frem til, at nogle af disse e-mails overtræder dansk lov - ikke amerikansk- så kan man ved at spejle Wikileaks ifølge Martin Von Haller Grønbæk gøre sig ansvarlig, udfra den såkaldte medvirken-betragning, som juraen opererer med.

Bør overveje en ekstra gang

Derfor mener it-advokaten, at man bør overveje det en ekstra gang, inden man sætter sin egen spejlingsside af Wikileaks op.

Samtidig mener han, at det er en spændende sag, som han også rent politisk finder meget vigtig.
 
"Man kan diskutere for og imod, hvorvidt det her er oplysninger, der bør frigives eller ej, og om der skal være åbenhed omkring de oplysninger, som ligger heri. Men i sidste instans bør tvivlen altid komme transparensen til gode. I det lys synes jeg som privatperson, at det er ganske fornuftigt - dog ikke uproblematisk -  hvad Prosa har foretaget sig," siger han og henviser til it-fagforeningens lancering af et mirrorsite af Wikileaks.org.

Ifølge Martin Von Haller er det helt umuligt på forhånd at give et bud på, hvad en eventuel retssag som følge af en spejlingsside hjemme eller hos virksomheden kan løbe op i.

Læs også:

Piratparti under WikiLeaks-angreb efter spejling.

Derfor spejler Prosa Wikileaks' hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S