Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Der er stress på, når en nystartet dansk mobilvirksomhed med Las Gavesen i spidsen, skal udvikle en telefon, der kan matche de vildeste på markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk it-nørd udfordrer de store mobilproducenter

Snart ser mobilmarkedet den første danske smartphone nogensinde.

Æren tilfalder Lumigon T1, og manden bag virksomheden, Lars Gravesen, har personligt været involveret i samtlige dele af udviklingsfasen bag Lumigons telefoner, som har taget udgangspunkt i designet.

Han fortæller, at skandinaviske designere har hjulpet med at udvikle koncepter, hvorefter man har fundet ud af, hvad der kunne lade sig gøre teknologisk.

Det har været en af de store udfordringer at få de to faktorer til at hænge bedst muligt sammen gennem en løbende tilpasning.

"Det giver nogle udfordringer, specielt teknologisk. Det er svært at få det ned i meget små typer devices, hvis man ikke ved, hvad det fylder, inden man starter. Det har klart været en udfordring," siger Lars Gravesen in processen.

De helt rigtigt dele

Den næste udfordring for Lumigon har været komponentsourcing.

"Du vil jo gerne have det bedste af det bedste. Hvis du vil have det, skal du bestille meget store mængder i Kina, men det har vi ikke haft mulighed for," fortæller Lars Gravesen.

Han har derfor brugt lang tid på at finde det helt rigtige materiel i Kina. Ligesom det har taget tid at lave aftaler med gode nøglekomponent-leverandører, der blandt andet står for processorer og skærme.

Men selv om Lars Gravesen har været primus motor gennem alle projektets faser, har han sørget for at omgive sig med kompetente folk.

"Nogle af de personer, som er med nu, er nøglepersoner, der har siddet og lavet telefoner for de store teleproducenter. Så vi har meget af den erfaring, der ligger hos de store selskaber. Det har gjort det noget nemmere," siger han.

Ingen showstopper

Lars Gravesen fortæller, at der kun har været mindre tilbageslag undervejs i processen i form af komponenter, som firmaet ikke kunne få.

"Det er ikke nogen showstopper, at man ikke kan få en skærm. Så må man finde et alternativ. Men det kan tage måneder, før man finder den rigtige leverandør," forklarer han.

Og særligt i mobilbranchen, hvor udviklingen nærmest sker dag for dag, er det helt essentielt, at man har styr på komponenterne.

"Kommer jeg ud med en smartphone, som er 10 år forældet rent teknologisk, har jeg ikke en chance for at sælge. Den er nødt til mindst at opfylde de krav, som telefonerne skal opfylde i dag," forklarer han.

Frem med charmekluden

De høje krav og et marked der er under konstant udvikling og bevågenhed, har været med til at gøre udviklingen til en presset affære.

For hvordan sikrer et lille, nystartet dansk firma, at telefonen ikke er forældet, inden den kommer på markedet, når udviklingsbudgettet er mikroskopisk i forhold til konkurrenterne?

"Der er ingen tvivl om, at når vi kommer på markedet, så har vi ikke den sidste nye model, men vi har nogle features, som de andre ikke har. Medmindre selvfølgelig, at de kommer med nogle modeller de næste tre-fire måneder, som kan det samme. Så skal vi helt klart frem med charmekluden," lyder det fra Lars Gravesen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S