Ups - 3 fanget i navnebommert efter strid med rivaler

Telia og TDC vildleder, når de kalder det for 4G, har det lydt fra konkurrenten 3. Men selskabet anvender selv 4G-navnet.

Artikel top billede

Sådan så et punkt på 3's hjemmeside ud indtil onsdag omkring klokken 15.00.

Læs også: 3 anklager: TDC og Telias 4G er det pure opspind.

"3 har vundet en 4G-licens".
 
Sådan stod der indtil onsdag eftermiddag på mobilselskabet 3's hjemmeside under et punkt, der hed "4G". 
 
4G-siden dukkede også op på 3's hjemmeside, når brugere klikkede på "Læs mere om LTE" under punktet "Netværk".
 
Det finurlige ved dette er, at 3 har tordnet imod Telia og TDC, fordi de to selskaber har brugt ordet 4G om en teknologi for mobilt bredbånd, der hedder LTE.
 
"TDC og Telia vil gerne kalde det her 4G, fordi de har tabt kampen om 3G. Derfor er der en logik i at starte et nyt våbenkapløb på 4G, så de kan nulstille, at de sov i timen, da 3G-toget kørte. Men LTE er 3G," kunne Computerworld-læserne onsdag se 3's kommunikationschef, Knud Løkke Rasmussen, citeret for.
 
3: Vi havde set det
Derfor kontaktede Computerworld onsdag 3 for at høre, hvorfor selskabet tordner imod 4G-navnet, når selskabet selv bruger det på sin hjemmeside.

Det skete via en mail, som skulle danne grundlaget for et interview.

Men blot få minutter senere hed punktet pludselig "LTE" i stedet for "4G" på mobilselskabets hjemmeside.
 
"Det absurde er, at vi opdagede det, inden du opdagede det, og vi var ved at ændre det, for der skal selvfølgelig ikke stå det, for vi mener det, som vi mener," fortæller kommunikationschef Knud Løkke Rasmussen, da Computerworld kontakter ham onsdag eftermiddag.
 
Men I mener ikke, at LTE er 4G, selvom det stod på hjemmesiden indtil for kort tid siden?
 
"Nej, det mener vi ikke, og vi har heller ikke ment det, mens jeg har været her (siden 1. august, red.)."
 
Hvorfor stod det så på hjemmesiden?
 
"Det ved jeg ikke, for det har stået der, før jeg startede her. Vi har snakket LTE og ikke 4G i den tid, jeg har været her." 
 
Kan du forstå, at nogle bliver forvirrede over, at I siger, at det ikke må hedde 4G, når det står på jeres hjemmeside?
 
"Det kan jeg godt forstå, og det er også derfor, at vi ændrer det. Der er mange, der har været forvirrede her, men vi har kigget på de standardbeskrivelser, der er, og vi har lyttet til det, der er sket i Norge med den norske forbrugerombudsmand, der har været inde over, og vi vælger at kalde teknologien det, som den hedder: Nemlig LTE. Vi kalder heller ikke HSPA+ (en hurtig mobilteknologi, red.) for 4G." 
 
Har sendt dokumentation
Computerworld kontaktede 3 per mail onsdag klokken 14.51, hvilket ifølge Knud Løkke Rasmussen skete, efter at de internt i 3 var blevet opmærksomme på 4G-navnet på hjemmesiden.
 
Han har som dokumentation videresendt en intern mail fra onsdag klokken 14.39, hvor problemet omkring 4G på hjemmesiden bliver vendt.
 
"Vi skal også ha' tilrettet denne side: http://www.3.dk/Om3/Organisation/4G/," står der i mailen sendt fra en 3-medarbejder.
 
Computerworld nåede at tage et skærmbillede af 3's hjemmeside, før den blev ændret. Se billedet i faktaboksen.

Læs også: 3 anklager: TDC og Telias 4G er det pure opspind.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S