Mobilselskaberne opruster til kamp om app-udviklerne

Apple og Google er bedst til at fange app-udviklernes interesse, og det skal der gøres noget ved, mener konkurrenterne, som stiller talstærkt til Mobile World Congress.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De fleste spillere på markedet for mobilapps halter efter Apples iOS og Googles Android. Mobile World Congress 2011 bliver en kamp om at tiltrække sig udviklernes interesse.

Både Nokia, Microsoft og teleoperatørernes Wholesale Applications Community deltager på udviklerkonferencen App Planet under Mobile World Congress i Barcelona i februar, oplyser GSM Association.

Listen over deltagende virksomheder inkluderer Research In Motion, Hewlett-Packard og Samsung, som ifølge konferencens program vil være der for at promovere sin Bada-platform.

En heldagssession fra Microsoft om Windows Phone 7 vil dække alle aspekter af udvikling heriblandt udvikling af applikationer og spil samt give råd om, hvordan man tjener penge på sin udvikling.

BlackBerry Developer Day vil give indsigt i RIM's kommende tablet-pc, PlayBook.

Nokia og Wholesale Applications Community arbejder stadig på deres dagsorden. Nokias dagsorden vil dog sandsynligvis dreje sig om udviklingsplatformen Qt, som virksomheden tidligere i år besluttede at fokusere på til både intern og ekstern udvikling.

Etableringen af Wholesale Applications Community blev offentliggjort ved Mobile World Congress 2010 med det mål at gøre det muligt for folk at bruge en enkelt platform til at udvikle og distribuere mobilapplikationer, der kan køre på forskellige telefoner og sælges af mange forskellige operatører.

Kamp om udviklerne

Det fælles tema for alle disse leverandører og deres platforme er, at de er bagefter Apples iOS og Googles Android i forhold til at fange udviklernes interesse, vurderer Nick Jones, der er vice president og såkaldt distinguished analyst hos Gartner.

Der er for mange styresystemer til smartphones og konkurrencen vil stige endnu mere i løbet af 2011, vurderer Jones. Det vil være afgørende at tiltrække udviklerne for at forblive relevant, fremhæver han.

Og for at tiltrække udviklerne er leverandørerne nødt til at kombinere løftet om at gøre udviklerne rige og berømte med tilgængeligheden af gode værktøjer, både egne og fra tredjeparter.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S