Mobilselskaberne opruster til kamp om app-udviklerne

Apple og Google er bedst til at fange app-udviklernes interesse, og det skal der gøres noget ved, mener konkurrenterne, som stiller talstærkt til Mobile World Congress.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De fleste spillere på markedet for mobilapps halter efter Apples iOS og Googles Android. Mobile World Congress 2011 bliver en kamp om at tiltrække sig udviklernes interesse.

Både Nokia, Microsoft og teleoperatørernes Wholesale Applications Community deltager på udviklerkonferencen App Planet under Mobile World Congress i Barcelona i februar, oplyser GSM Association.

Listen over deltagende virksomheder inkluderer Research In Motion, Hewlett-Packard og Samsung, som ifølge konferencens program vil være der for at promovere sin Bada-platform.

En heldagssession fra Microsoft om Windows Phone 7 vil dække alle aspekter af udvikling heriblandt udvikling af applikationer og spil samt give råd om, hvordan man tjener penge på sin udvikling.

BlackBerry Developer Day vil give indsigt i RIM's kommende tablet-pc, PlayBook.

Nokia og Wholesale Applications Community arbejder stadig på deres dagsorden. Nokias dagsorden vil dog sandsynligvis dreje sig om udviklingsplatformen Qt, som virksomheden tidligere i år besluttede at fokusere på til både intern og ekstern udvikling.

Etableringen af Wholesale Applications Community blev offentliggjort ved Mobile World Congress 2010 med det mål at gøre det muligt for folk at bruge en enkelt platform til at udvikle og distribuere mobilapplikationer, der kan køre på forskellige telefoner og sælges af mange forskellige operatører.

Kamp om udviklerne

Det fælles tema for alle disse leverandører og deres platforme er, at de er bagefter Apples iOS og Googles Android i forhold til at fange udviklernes interesse, vurderer Nick Jones, der er vice president og såkaldt distinguished analyst hos Gartner.

Der er for mange styresystemer til smartphones og konkurrencen vil stige endnu mere i løbet af 2011, vurderer Jones. Det vil være afgørende at tiltrække udviklerne for at forblive relevant, fremhæver han.

Og for at tiltrække udviklerne er leverandørerne nødt til at kombinere løftet om at gøre udviklerne rige og berømte med tilgængeligheden af gode værktøjer, både egne og fra tredjeparter.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job