Mobilselskaberne opruster til kamp om app-udviklerne

Apple og Google er bedst til at fange app-udviklernes interesse, og det skal der gøres noget ved, mener konkurrenterne, som stiller talstærkt til Mobile World Congress.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De fleste spillere på markedet for mobilapps halter efter Apples iOS og Googles Android. Mobile World Congress 2011 bliver en kamp om at tiltrække sig udviklernes interesse.

Både Nokia, Microsoft og teleoperatørernes Wholesale Applications Community deltager på udviklerkonferencen App Planet under Mobile World Congress i Barcelona i februar, oplyser GSM Association.

Listen over deltagende virksomheder inkluderer Research In Motion, Hewlett-Packard og Samsung, som ifølge konferencens program vil være der for at promovere sin Bada-platform.

En heldagssession fra Microsoft om Windows Phone 7 vil dække alle aspekter af udvikling heriblandt udvikling af applikationer og spil samt give råd om, hvordan man tjener penge på sin udvikling.

BlackBerry Developer Day vil give indsigt i RIM's kommende tablet-pc, PlayBook.

Nokia og Wholesale Applications Community arbejder stadig på deres dagsorden. Nokias dagsorden vil dog sandsynligvis dreje sig om udviklingsplatformen Qt, som virksomheden tidligere i år besluttede at fokusere på til både intern og ekstern udvikling.

Etableringen af Wholesale Applications Community blev offentliggjort ved Mobile World Congress 2010 med det mål at gøre det muligt for folk at bruge en enkelt platform til at udvikle og distribuere mobilapplikationer, der kan køre på forskellige telefoner og sælges af mange forskellige operatører.

Kamp om udviklerne

Det fælles tema for alle disse leverandører og deres platforme er, at de er bagefter Apples iOS og Googles Android i forhold til at fange udviklernes interesse, vurderer Nick Jones, der er vice president og såkaldt distinguished analyst hos Gartner.

Der er for mange styresystemer til smartphones og konkurrencen vil stige endnu mere i løbet af 2011, vurderer Jones. Det vil være afgørende at tiltrække udviklerne for at forblive relevant, fremhæver han.

Og for at tiltrække udviklerne er leverandørerne nødt til at kombinere løftet om at gøre udviklerne rige og berømte med tilgængeligheden af gode værktøjer, både egne og fra tredjeparter.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,