Facebook forgyldes med millarder af investor

Den prominente amerikanske investeringsbank Goldman Sachs har sammen med russiske Digital Sky Technologies smidt næsten tre milliarder kroner i det sociale netværk.

Artikel top billede

Mark Zuckerberg, stifter af Facebook, har grund til at smile.

Mens finansverdenen går rundt og venter på en børsnotering af Facebook, har verdens største tidsrøver fået en massiv kapitalindsprøjtning på 2,85 milliarder kroner. Det skriver New York Times.

Goldman Sachs har smidt 2,56 milliarder kroner ind i selskabet, mens det russiske investeringsfirma Digital Sky Technologies, som allerede har investeret i Facebook, har smidt 285 millioner kroner mere i kassen.

Ifølge de folk, der er involveret i transaktionen, bliver Facebook med investeringen vurderet til en værdi på 50 billioner dollars, hvilket vil sige i omegnen af 285 milliarder danske kroner. 

Dermed bliver Facebook mere værd end selskaber som eBay og Yahoo, skriver den amerikanske avis.

Læs også: Facebook er nu 200 millarder kroner værd

Et skridt på vejen 

Med Goldman Sachs engagement i Facebook, står investeringsbanken stærkt i forhold til at tage Facebook på børsen. Det er dog uvist, hvornår det kommer til at ske.

New York Times skriver, at investeringen kan øge presset på Facebook om at blive børsnoteret, selvom Mark Zuckerberg indtil videre har afvist det.

Ifølge avisen beretter personer involveret i fundraising-indsatsen imidlertid, at Facebooks bestyrelse har indikeret intentioner om at overveje et offentligt udbud i 2012. 

Indtil videre kan Facebook dog bruge de friske pengesedler til at hapse endnu flere vigtige kernemedarbejdere, udvikle produkter og foretage opkøb.

Læs også: Dansk Google Maps-opfinder skifter til Facebook

Pengene kan også gå til købet af et nyt hovedkvarter, som ifølge det amerikanske nyhedssite, TechCrunch, højst sandsynligt bliver det gamle Sun Microsystems/Oracle-campus i Silicon Valley, små 10 kilometer fra Facebooks nuværende hovedkvarter i Palo Alto, Californien.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos