Facebook forgyldes med millarder af investor

Den prominente amerikanske investeringsbank Goldman Sachs har sammen med russiske Digital Sky Technologies smidt næsten tre milliarder kroner i det sociale netværk.

Artikel top billede

Mark Zuckerberg, stifter af Facebook, har grund til at smile.

Mens finansverdenen går rundt og venter på en børsnotering af Facebook, har verdens største tidsrøver fået en massiv kapitalindsprøjtning på 2,85 milliarder kroner. Det skriver New York Times.

Goldman Sachs har smidt 2,56 milliarder kroner ind i selskabet, mens det russiske investeringsfirma Digital Sky Technologies, som allerede har investeret i Facebook, har smidt 285 millioner kroner mere i kassen.

Ifølge de folk, der er involveret i transaktionen, bliver Facebook med investeringen vurderet til en værdi på 50 billioner dollars, hvilket vil sige i omegnen af 285 milliarder danske kroner. 

Dermed bliver Facebook mere værd end selskaber som eBay og Yahoo, skriver den amerikanske avis.

Læs også: Facebook er nu 200 millarder kroner værd

Et skridt på vejen 

Med Goldman Sachs engagement i Facebook, står investeringsbanken stærkt i forhold til at tage Facebook på børsen. Det er dog uvist, hvornår det kommer til at ske.

New York Times skriver, at investeringen kan øge presset på Facebook om at blive børsnoteret, selvom Mark Zuckerberg indtil videre har afvist det.

Ifølge avisen beretter personer involveret i fundraising-indsatsen imidlertid, at Facebooks bestyrelse har indikeret intentioner om at overveje et offentligt udbud i 2012. 

Indtil videre kan Facebook dog bruge de friske pengesedler til at hapse endnu flere vigtige kernemedarbejdere, udvikle produkter og foretage opkøb.

Læs også: Dansk Google Maps-opfinder skifter til Facebook

Pengene kan også gå til købet af et nyt hovedkvarter, som ifølge det amerikanske nyhedssite, TechCrunch, højst sandsynligt bliver det gamle Sun Microsystems/Oracle-campus i Silicon Valley, små 10 kilometer fra Facebooks nuværende hovedkvarter i Palo Alto, Californien.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS