Bagger fyrede ansat: CV'et lovede for meget

Bedrageridømte Stein Bagger fyrede en ansat hos IT Factory. Begrundelse: Medarbejderens CV lovede mere end hendes reelle kompetencer.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Serie-løgner, bedrager og CV-fusker.

Det kan den tidligere it-direktør Stein Bagger skrive på visitkortet, når han kommer ud af fængsel.

Og selvom Stein Bagger i sine velmagtsdage pralede af en ph.d., der viste sig at være pivfalsk, så var han tilsyneladende ikke bleg for at smide beskyldninger efter andres CV'er.

Således viser et bestyrelsesmødereferat fra IT Factory fra juni 2004, som Computerworld er i besiddelse af, at Stein Bagger over for bestyrelsen forklarede:

"XXXX (navnet på ansat, der er anonymiseret af Computerworld), new marketing coordinator has been terminated as CV promised more than actual skill set. Replacement activities initiated."

Punktet blev godkendt af IT Factorys øvrige bestyrelse med Asger Jensby i spidsen. En mand, der i øvrigt også har været lige lovlig hurtig med at føre meritter på sit CV.

Maersk-ansat: Vrøvl
Computerworld har talt med den kvindelige marketingskoordinator, der i dag arbejder hos et selskab under A.P. Møller-Mærsk-koncernen.

Hun afviser blankt Stein Baggers udlægning i bestyrelsesmødereferatet.

"Det passer simpelthen ikke," siger hun.

"Min udfordring i samarbejdet med Stein lå i det faktum, at jeg ikke kunne få nogle konkrete produktinformationer."

"Det umuliggjorde udarbejdelse af marketing-materiale og herunder selling points og træningsmateriale, som også lå under mit ansvarsområde. Derfor kunne jeg ikke udføre mine opgaver."

"Når jeg spurgte ind til produkterne, gik Stein i forsvarsmode og affærdigede mig," siger hun.

Hun husker ikke den eksakte ordlyd, da hun blev opsagt af Stein Bagger.

"Men kort fortalt så var hans udlægning, at jeg ikke leverede varen," siger hun.

"Det var jo i og for sig rigtigt, for jeg havde ikke det rette produkt-input at arbejde ud fra - var jeg ikke blevet opsagt, havde jeg selv sagt op, for der var noget meget uldent ved hele setuppet," siger hun.

Bagger hyrede skuespiller

Inden IT Factory kollapsede, var it-blogger Dorte Toft på sporet af Stein Baggers falske ph.d..

Således havde Stein Bagger hyret en skuespiller til et tre timer langt interview med Computerworld og Dorte Toft, hvor skuespilleren skulle bekræfte hans ph.d..

Det blev dog aldrig til et opkald, men Stein Bagger fremviste et diplom i en billedramme, der skulle bevise ægtheden af ph.d.'en.

Erik Ove, Stein Baggers presserådgiver, spurgte i øvrigt under det tre timer lange interview, om Computerworld og Dorte Toft troede, at diplomet var fabrikeret i kælderen.

Et lille år senere - under Stein Baggers tilståelsessag i Retten i Lyngby - skulle it-direktøren fortælle lidt om sin baggrund.

Til stor morskab for tilhørerne sagde han, at der havde været meget fokus på hans uddannelse.

I dag afsoner han en dom på syv års fængsel.

Også den tidligere bestyrelsesformand i IT Factory, Asger Jensby, var lidt for hurtig på CV-aftrækkeren, da han frejdigt pralede af en cand. merc.-grad. Den viste sig slet ikke at være kommet i hus.

Asger Jensby er for nylig blevet idømt 40 dages ubetinget fængsel for skatteunddragelse, men har aldrig været sigtet i IT Factory-sagen, hvor der blev leasing-svindlet for en milliard kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S