Firefox overhaler Internet Explorer i Europa

Browser-krigen spidser til, og nu har Firefox sat sig på førstepladsen i Europa. I Danmark beholder Microsoft førertrøjen.

Artikel top billede

Browser-krigen mellem Microsoft, der producerer Internet Explorer (IE), og Mozilla, der står bag Firefox, har taget en ny drejning.

Microsoft har næsten haft monopol på at indtage førstepladsen som den mest foretrukne browser, men det ser nu ud til at have ændret sig - i hvert fald i Europa.

Microsoft er nemlig blevet forvist fra førstepladsen af Firefox, hvis man ser på statcounter.coms statistik.

StatCounter har indsamlet browser-data fra mere end tre millioner websider med over 15 milliarder sidevisninger.

Det er Googles skyld

I december 2010 står Firefox til en markedsandel på 38,1 procent, mens Microsoft anvendes af 37,5 procent af europæerne.

Paradoksalt nok skyldes Firefox nyvundne position et helt andet firma. Det er nemlig Googles browser, Chrome, der har tiltrukket Internet Explorer-brugerne.

Firefox markedsandel har været nogenlunde stabil gennem hele 2010, men Google har bevæget sig fra fem til 15 procent, og den fremgang skyldes primært, at IE-brugerne er skiftet til Chrome.

På verdensplan er tendensen den samme. Chrome er på vej frem mens IE er på vej tilbage.

Microsoft har dog stadig langt den største andel globalt på næsten 47 procent. Firefox har 30 procent, mens Chrome har tilkæmpet sig gunsten fra 15 procent af brugerne.

Danmark er anderledes

Inden for grænserne af vores lille snedækkede land er situationen en helt anden.

Internet Explorer er, ifølge statcounter.com, danskernes foretrukne browser med en markedsandel på næsten 55 procent.

Firefox sidder på godt 20 procent og Google Chrome på 15 procent af det danske marked.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune