Tag på højskole og studer computerspil

Måske begynder skaberne af det næste Hitman-spil karrieren med et ophold på Vallekilde Højskole, der tilbyder unge mulighed for at snuse til en fremtid som spiludviklere.

Artikel top billede

Hvordan udvikler man fremtidens blockbuster-spil? Hvorfor hitter spil som Grand Theft Auto og Ludo, og hvordan bliver man grafiker, komponist, designer eller instruktør i verdensklasse inden for spilbranchen?

Fremover kan første trin være Vallekilde Højskole, der nu som måske den første højskole i verden tilbyder en decideret spillinje.

"Spil er fremtidens formidlingsform for kreativitet og kommunikation. Og derfor er det naturligt, at det bliver en del af valgmulighederne på Vallekilde Højskole," udtaler højskolens forstander, Torben Smidt Hansen.

Godt tilbud til drengene

I Danmark har spilbranchen overhalet filmproducenterne i eksport og indtjening, og danske spiludviklere har erobret verden med spil som Hitman og senest Limbo.

"Vi håber på, at vi kan være med til at åbne en masse døre for vores elever, så de kan komme i gang med at deltage i udviklingen af den danske spilbranche. Og vi kan allerede se, at vi også tiltrækker en række unge, der ellers ikke havde overvejet et højskoleophold," lyder det fra forstanderen.

Højskoler, som traditionelt har flere piger end drenge som elever, forventer med den nye spillinje at rette op på det misforhold. Computerspil tiltrækker i modsætning til højskolerne markant flere drenge end piger.

Vallekilde Game Academy

Spillinjen er døbt Vallekilde Game Academy og ledes af Thomas Vigild. Han er spilredaktør på Politiken, ekstern lektor på IT-Universitetet og formand for Dansk Spilråd.

Herudover underviser også tidligere spilredaktør for DR, Bo Abrahamsen, på spillinjen. De to skal sammen med en række gæstelærere fra ind- og udland inspirere de unge til at udvikle deres egne spilkoncepter - og det gælder både spil uden strøm og på et bræt såvel som dem på computerskærmene.

Med i opholdet er også en studietur til London for at besøge et par internationale spilstudier.

Omdrejningspunktet er, at eleverne skal hele vejen rundt om alle facetter inden for spiludvikling, og de vil derfor lære at se spil som både kommunikations-, kunst- og underholdningsform. Før de kan udvikle fremtidens danske spil, skal de blandt andet forstå den grundlæggende spildynamik og psykologi i alt fra brætspil som Ludo og Bezzerwizzer til digitale spil som Grand Theft Auto, Limbo og Farmville.

Vallekilde Game Academy har holdstart 20. februar og varer i 15 uger frem til den 4. juni.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen