Tag på højskole og studer computerspil

Måske begynder skaberne af det næste Hitman-spil karrieren med et ophold på Vallekilde Højskole, der tilbyder unge mulighed for at snuse til en fremtid som spiludviklere.

Artikel top billede

Hvordan udvikler man fremtidens blockbuster-spil? Hvorfor hitter spil som Grand Theft Auto og Ludo, og hvordan bliver man grafiker, komponist, designer eller instruktør i verdensklasse inden for spilbranchen?

Fremover kan første trin være Vallekilde Højskole, der nu som måske den første højskole i verden tilbyder en decideret spillinje.

"Spil er fremtidens formidlingsform for kreativitet og kommunikation. Og derfor er det naturligt, at det bliver en del af valgmulighederne på Vallekilde Højskole," udtaler højskolens forstander, Torben Smidt Hansen.

Godt tilbud til drengene

I Danmark har spilbranchen overhalet filmproducenterne i eksport og indtjening, og danske spiludviklere har erobret verden med spil som Hitman og senest Limbo.

"Vi håber på, at vi kan være med til at åbne en masse døre for vores elever, så de kan komme i gang med at deltage i udviklingen af den danske spilbranche. Og vi kan allerede se, at vi også tiltrækker en række unge, der ellers ikke havde overvejet et højskoleophold," lyder det fra forstanderen.

Højskoler, som traditionelt har flere piger end drenge som elever, forventer med den nye spillinje at rette op på det misforhold. Computerspil tiltrækker i modsætning til højskolerne markant flere drenge end piger.

Vallekilde Game Academy

Spillinjen er døbt Vallekilde Game Academy og ledes af Thomas Vigild. Han er spilredaktør på Politiken, ekstern lektor på IT-Universitetet og formand for Dansk Spilråd.

Herudover underviser også tidligere spilredaktør for DR, Bo Abrahamsen, på spillinjen. De to skal sammen med en række gæstelærere fra ind- og udland inspirere de unge til at udvikle deres egne spilkoncepter - og det gælder både spil uden strøm og på et bræt såvel som dem på computerskærmene.

Med i opholdet er også en studietur til London for at besøge et par internationale spilstudier.

Omdrejningspunktet er, at eleverne skal hele vejen rundt om alle facetter inden for spiludvikling, og de vil derfor lære at se spil som både kommunikations-, kunst- og underholdningsform. Før de kan udvikle fremtidens danske spil, skal de blandt andet forstå den grundlæggende spildynamik og psykologi i alt fra brætspil som Ludo og Bezzerwizzer til digitale spil som Grand Theft Auto, Limbo og Farmville.

Vallekilde Game Academy har holdstart 20. februar og varer i 15 uger frem til den 4. juni.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,