Microsoft klar til at køre Windows på ARM-chips

Steve Ballmer afslørede i nat dansk tid, at den næste version af Windows vil kunne køre på ARM-chips. Det kan få stor betydning for udbredelsen af styresystemet på nye enheder.

Artikel top billede

Steve Ballmer på scenen i Las Vegas, hvor han annoncerer Windows-understøttelse af ARM-chips. (Foto: Lou Dematteis)

Windows skal være her, der og alle vegne, hvis det står det Steve Ballmer og Microsoft.

Det gjorde topchefen klart i sin keynote på dette års CES i Las Vegas, der fandt sted i nat dansk tid (se den i videoen nederst).

"Den næste version af Windows vil undersøtte System-on-a-Chip-arkitekturer (SoC, red.) fra Intel, AMD og fra Arm," sagde Steve Ballmer, som dermed bekræftede de rygter om en ARM-version af Windows, der længe har floreret.

"Denne annoncering handler i virkeligheden om at åbne op for en ny type hardware og nye chip-partnere til Windows for at kunne bringe det bredest mulige udvalg til markedet," forklarede Steve Ballmer.

Sigter efter nye tablets

Konkret betyder det, at Windows 8 - eller hvad den kommende version kommer til at hedde - vil kunne køre på eksempelvis tablets, der anvender ARM-arkitektur.

"Windows har altid handlet om og vil fortsætte med at handle om bredden af software- og hardware-innovation. Vi er meget glade for det fulde hold af partnere til den næste version af Windows," sagde Steve Ballmer.

Han fortalte, at Nvidia, Qualcomm og Texas Instruments allerede arbejder på SoC-designs, der er baseret på ARM-arkitekturen, mens Intel og AMD fortsat vil udvikle x86-platformen.

"Windows-support for SoC er et vigtigt skridt for Microsoft og for industrien ... Windows har bredden og dybden - og fleksibiliteten - til at definere og levere den næste generation af enheder til kunderne via vores partneres innovation," lød det fra Steve Ballmer.

Selvom Microsoft ikke afslørede selve brugerinterfacet på den kommende version af Windows, viste selskabet i en demonstration, hvordan man i fremtiden vil kunne køre Windows på eksempelvis Qualcomms Snapdragon-processor, og at man allerede nu også er i stand til at køre eksempelvis Word på ARM-processorer i Microsofts test-labs.

"Uanset hvilken enhed, du bruger, vil Windows være der i fremtiden. Understøttelsen af SoC betyder, at Windows vil være alle vegne på alle slags enheder uden at gå på kompromis," lød budskabet fra Steve Ballmer.

Se keynoten her:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse