Microsoft klar til at køre Windows på ARM-chips

Steve Ballmer afslørede i nat dansk tid, at den næste version af Windows vil kunne køre på ARM-chips. Det kan få stor betydning for udbredelsen af styresystemet på nye enheder.

Artikel top billede

Steve Ballmer på scenen i Las Vegas, hvor han annoncerer Windows-understøttelse af ARM-chips. (Foto: Lou Dematteis)

Windows skal være her, der og alle vegne, hvis det står det Steve Ballmer og Microsoft.

Det gjorde topchefen klart i sin keynote på dette års CES i Las Vegas, der fandt sted i nat dansk tid (se den i videoen nederst).

"Den næste version af Windows vil undersøtte System-on-a-Chip-arkitekturer (SoC, red.) fra Intel, AMD og fra Arm," sagde Steve Ballmer, som dermed bekræftede de rygter om en ARM-version af Windows, der længe har floreret.

"Denne annoncering handler i virkeligheden om at åbne op for en ny type hardware og nye chip-partnere til Windows for at kunne bringe det bredest mulige udvalg til markedet," forklarede Steve Ballmer.

Sigter efter nye tablets

Konkret betyder det, at Windows 8 - eller hvad den kommende version kommer til at hedde - vil kunne køre på eksempelvis tablets, der anvender ARM-arkitektur.

"Windows har altid handlet om og vil fortsætte med at handle om bredden af software- og hardware-innovation. Vi er meget glade for det fulde hold af partnere til den næste version af Windows," sagde Steve Ballmer.

Han fortalte, at Nvidia, Qualcomm og Texas Instruments allerede arbejder på SoC-designs, der er baseret på ARM-arkitekturen, mens Intel og AMD fortsat vil udvikle x86-platformen.

"Windows-support for SoC er et vigtigt skridt for Microsoft og for industrien ... Windows har bredden og dybden - og fleksibiliteten - til at definere og levere den næste generation af enheder til kunderne via vores partneres innovation," lød det fra Steve Ballmer.

Selvom Microsoft ikke afslørede selve brugerinterfacet på den kommende version af Windows, viste selskabet i en demonstration, hvordan man i fremtiden vil kunne køre Windows på eksempelvis Qualcomms Snapdragon-processor, og at man allerede nu også er i stand til at køre eksempelvis Word på ARM-processorer i Microsofts test-labs.

"Uanset hvilken enhed, du bruger, vil Windows være der i fremtiden. Understøttelsen af SoC betyder, at Windows vil være alle vegne på alle slags enheder uden at gå på kompromis," lød budskabet fra Steve Ballmer.

Se keynoten her:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg