Microsoft klar til at køre Windows på ARM-chips

Steve Ballmer afslørede i nat dansk tid, at den næste version af Windows vil kunne køre på ARM-chips. Det kan få stor betydning for udbredelsen af styresystemet på nye enheder.

Artikel top billede

Steve Ballmer på scenen i Las Vegas, hvor han annoncerer Windows-understøttelse af ARM-chips. (Foto: Lou Dematteis)

Windows skal være her, der og alle vegne, hvis det står det Steve Ballmer og Microsoft.

Det gjorde topchefen klart i sin keynote på dette års CES i Las Vegas, der fandt sted i nat dansk tid (se den i videoen nederst).

"Den næste version af Windows vil undersøtte System-on-a-Chip-arkitekturer (SoC, red.) fra Intel, AMD og fra Arm," sagde Steve Ballmer, som dermed bekræftede de rygter om en ARM-version af Windows, der længe har floreret.

"Denne annoncering handler i virkeligheden om at åbne op for en ny type hardware og nye chip-partnere til Windows for at kunne bringe det bredest mulige udvalg til markedet," forklarede Steve Ballmer.

Sigter efter nye tablets

Konkret betyder det, at Windows 8 - eller hvad den kommende version kommer til at hedde - vil kunne køre på eksempelvis tablets, der anvender ARM-arkitektur.

"Windows har altid handlet om og vil fortsætte med at handle om bredden af software- og hardware-innovation. Vi er meget glade for det fulde hold af partnere til den næste version af Windows," sagde Steve Ballmer.

Han fortalte, at Nvidia, Qualcomm og Texas Instruments allerede arbejder på SoC-designs, der er baseret på ARM-arkitekturen, mens Intel og AMD fortsat vil udvikle x86-platformen.

"Windows-support for SoC er et vigtigt skridt for Microsoft og for industrien ... Windows har bredden og dybden - og fleksibiliteten - til at definere og levere den næste generation af enheder til kunderne via vores partneres innovation," lød det fra Steve Ballmer.

Selvom Microsoft ikke afslørede selve brugerinterfacet på den kommende version af Windows, viste selskabet i en demonstration, hvordan man i fremtiden vil kunne køre Windows på eksempelvis Qualcomms Snapdragon-processor, og at man allerede nu også er i stand til at køre eksempelvis Word på ARM-processorer i Microsofts test-labs.

"Uanset hvilken enhed, du bruger, vil Windows være der i fremtiden. Understøttelsen af SoC betyder, at Windows vil være alle vegne på alle slags enheder uden at gå på kompromis," lød budskabet fra Steve Ballmer.

Se keynoten her:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S