Microsoft klar til at køre Windows på ARM-chips

Steve Ballmer afslørede i nat dansk tid, at den næste version af Windows vil kunne køre på ARM-chips. Det kan få stor betydning for udbredelsen af styresystemet på nye enheder.

Artikel top billede

Steve Ballmer på scenen i Las Vegas, hvor han annoncerer Windows-understøttelse af ARM-chips. (Foto: Lou Dematteis)

Windows skal være her, der og alle vegne, hvis det står det Steve Ballmer og Microsoft.

Det gjorde topchefen klart i sin keynote på dette års CES i Las Vegas, der fandt sted i nat dansk tid (se den i videoen nederst).

"Den næste version af Windows vil undersøtte System-on-a-Chip-arkitekturer (SoC, red.) fra Intel, AMD og fra Arm," sagde Steve Ballmer, som dermed bekræftede de rygter om en ARM-version af Windows, der længe har floreret.

"Denne annoncering handler i virkeligheden om at åbne op for en ny type hardware og nye chip-partnere til Windows for at kunne bringe det bredest mulige udvalg til markedet," forklarede Steve Ballmer.

Sigter efter nye tablets

Konkret betyder det, at Windows 8 - eller hvad den kommende version kommer til at hedde - vil kunne køre på eksempelvis tablets, der anvender ARM-arkitektur.

"Windows har altid handlet om og vil fortsætte med at handle om bredden af software- og hardware-innovation. Vi er meget glade for det fulde hold af partnere til den næste version af Windows," sagde Steve Ballmer.

Han fortalte, at Nvidia, Qualcomm og Texas Instruments allerede arbejder på SoC-designs, der er baseret på ARM-arkitekturen, mens Intel og AMD fortsat vil udvikle x86-platformen.

"Windows-support for SoC er et vigtigt skridt for Microsoft og for industrien ... Windows har bredden og dybden - og fleksibiliteten - til at definere og levere den næste generation af enheder til kunderne via vores partneres innovation," lød det fra Steve Ballmer.

Selvom Microsoft ikke afslørede selve brugerinterfacet på den kommende version af Windows, viste selskabet i en demonstration, hvordan man i fremtiden vil kunne køre Windows på eksempelvis Qualcomms Snapdragon-processor, og at man allerede nu også er i stand til at køre eksempelvis Word på ARM-processorer i Microsofts test-labs.

"Uanset hvilken enhed, du bruger, vil Windows være der i fremtiden. Understøttelsen af SoC betyder, at Windows vil være alle vegne på alle slags enheder uden at gå på kompromis," lød budskabet fra Steve Ballmer.

Se keynoten her:

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job