HTC stormer frem med Android-mobiler

HTC's satsning på Android kastede guld af sig i 2010, men selskabet kommer under pres i 2011.

Artikel top billede

(Foto: PCWorld)

25 millioner mobiltelefoner med et HTC-logo fandt i 2010 vej til forbrugerne.
 
Det skriver Financial Times.
 
Den taiwanske mobilproducent har netop offentliggjort sit årsregnskab for 2010, og såvel top- som bundlinje voksede dramatisk.
 
Antallet af solgte mobiltelefoner steg med 127 procent til 25 millioner solgte enheder.

Eksplosionen i salget afspejler selskabets gennembrud, lyder det fra topchef Peter Chou.
 
"Vi gik fra at være et lille selskab til et selskab med skala, og processen gik langt hurtigere, end vi havde forventet," siger topchefen til Financial Times.
 
Selskabet lancerede i 2010 Android-baserede modeller som Desire, Desire HD, Desire Z og Wildfire.
 
Samsung presser på
HTC formåede i 2010 at øge omsætningen med 90 procent til 52 milliarder kroner, mens bundlinjen blev forøget med 75 procent til 7,5 milliarder kroner.
 
Peter Chou forventer ifølge Financial Times, at HTC også i 2011 får to-cifret vækst, men ifølge analytiker Jasmine Lu fra Morgen Stanley er presset på HTC stigende.
 
Eksempelvis formåede Samsung i 2010's sidste seks måneder at erobre pladsen som den mobilproducent, der sælger flest smartphones med Android-platformen.
 
Samtidig har Google valgt Samsung til at levere den nye Google-mobil, Nexus S. Det var tidligere HTC, der leverede Googles smartphone. Det skete, da HTC og Google i januar 2010 lancerede Nexus One.

Kamp om Android

Samsung og HTC er dog langt fra ene om at satse på Android.

Konkurrenter som Motorola, LG og Sony Ericsson satser ligeledes på Android-platformen.

Sony Ericsson formåede i 2010 igen at få plus på bundlinjen, efter at selskabet satsede stort på Android med sin Xperia-serie. Men det kan på sigt give bagslag for producenten, vurderede aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank over for Computerworld i sidste uge.

"Der er stigende konkurrence i Android-markedet, og det er ikke længere et marked, hvor en producent bare kan lancere en telefon og tage 3.000 til 4.000 kroner for den. Der er kommet en del billige Android-telefoner," lød det fra Robert Jakobsen.

Læs også: Sony Ericssons Android-strategi kan give bagslag

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil