HTC stormer frem med Android-mobiler

HTC's satsning på Android kastede guld af sig i 2010, men selskabet kommer under pres i 2011.

Artikel top billede

(Foto: PCWorld)

25 millioner mobiltelefoner med et HTC-logo fandt i 2010 vej til forbrugerne.
 
Det skriver Financial Times.
 
Den taiwanske mobilproducent har netop offentliggjort sit årsregnskab for 2010, og såvel top- som bundlinje voksede dramatisk.
 
Antallet af solgte mobiltelefoner steg med 127 procent til 25 millioner solgte enheder.

Eksplosionen i salget afspejler selskabets gennembrud, lyder det fra topchef Peter Chou.
 
"Vi gik fra at være et lille selskab til et selskab med skala, og processen gik langt hurtigere, end vi havde forventet," siger topchefen til Financial Times.
 
Selskabet lancerede i 2010 Android-baserede modeller som Desire, Desire HD, Desire Z og Wildfire.
 
Samsung presser på
HTC formåede i 2010 at øge omsætningen med 90 procent til 52 milliarder kroner, mens bundlinjen blev forøget med 75 procent til 7,5 milliarder kroner.
 
Peter Chou forventer ifølge Financial Times, at HTC også i 2011 får to-cifret vækst, men ifølge analytiker Jasmine Lu fra Morgen Stanley er presset på HTC stigende.
 
Eksempelvis formåede Samsung i 2010's sidste seks måneder at erobre pladsen som den mobilproducent, der sælger flest smartphones med Android-platformen.
 
Samtidig har Google valgt Samsung til at levere den nye Google-mobil, Nexus S. Det var tidligere HTC, der leverede Googles smartphone. Det skete, da HTC og Google i januar 2010 lancerede Nexus One.

Kamp om Android

Samsung og HTC er dog langt fra ene om at satse på Android.

Konkurrenter som Motorola, LG og Sony Ericsson satser ligeledes på Android-platformen.

Sony Ericsson formåede i 2010 igen at få plus på bundlinjen, efter at selskabet satsede stort på Android med sin Xperia-serie. Men det kan på sigt give bagslag for producenten, vurderede aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank over for Computerworld i sidste uge.

"Der er stigende konkurrence i Android-markedet, og det er ikke længere et marked, hvor en producent bare kan lancere en telefon og tage 3.000 til 4.000 kroner for den. Der er kommet en del billige Android-telefoner," lød det fra Robert Jakobsen.

Læs også: Sony Ericssons Android-strategi kan give bagslag

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice