HTC stormer frem med Android-mobiler

HTC's satsning på Android kastede guld af sig i 2010, men selskabet kommer under pres i 2011.

Artikel top billede

(Foto: PCWorld)

25 millioner mobiltelefoner med et HTC-logo fandt i 2010 vej til forbrugerne.
 
Det skriver Financial Times.
 
Den taiwanske mobilproducent har netop offentliggjort sit årsregnskab for 2010, og såvel top- som bundlinje voksede dramatisk.
 
Antallet af solgte mobiltelefoner steg med 127 procent til 25 millioner solgte enheder.

Eksplosionen i salget afspejler selskabets gennembrud, lyder det fra topchef Peter Chou.
 
"Vi gik fra at være et lille selskab til et selskab med skala, og processen gik langt hurtigere, end vi havde forventet," siger topchefen til Financial Times.
 
Selskabet lancerede i 2010 Android-baserede modeller som Desire, Desire HD, Desire Z og Wildfire.
 
Samsung presser på
HTC formåede i 2010 at øge omsætningen med 90 procent til 52 milliarder kroner, mens bundlinjen blev forøget med 75 procent til 7,5 milliarder kroner.
 
Peter Chou forventer ifølge Financial Times, at HTC også i 2011 får to-cifret vækst, men ifølge analytiker Jasmine Lu fra Morgen Stanley er presset på HTC stigende.
 
Eksempelvis formåede Samsung i 2010's sidste seks måneder at erobre pladsen som den mobilproducent, der sælger flest smartphones med Android-platformen.
 
Samtidig har Google valgt Samsung til at levere den nye Google-mobil, Nexus S. Det var tidligere HTC, der leverede Googles smartphone. Det skete, da HTC og Google i januar 2010 lancerede Nexus One.

Kamp om Android

Samsung og HTC er dog langt fra ene om at satse på Android.

Konkurrenter som Motorola, LG og Sony Ericsson satser ligeledes på Android-platformen.

Sony Ericsson formåede i 2010 igen at få plus på bundlinjen, efter at selskabet satsede stort på Android med sin Xperia-serie. Men det kan på sigt give bagslag for producenten, vurderede aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank over for Computerworld i sidste uge.

"Der er stigende konkurrence i Android-markedet, og det er ikke længere et marked, hvor en producent bare kan lancere en telefon og tage 3.000 til 4.000 kroner for den. Der er kommet en del billige Android-telefoner," lød det fra Robert Jakobsen.

Læs også: Sony Ericssons Android-strategi kan give bagslag

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension