HTC stormer frem med Android-mobiler

HTC's satsning på Android kastede guld af sig i 2010, men selskabet kommer under pres i 2011.

Artikel top billede

(Foto: PCWorld)

25 millioner mobiltelefoner med et HTC-logo fandt i 2010 vej til forbrugerne.
 
Det skriver Financial Times.
 
Den taiwanske mobilproducent har netop offentliggjort sit årsregnskab for 2010, og såvel top- som bundlinje voksede dramatisk.
 
Antallet af solgte mobiltelefoner steg med 127 procent til 25 millioner solgte enheder.

Eksplosionen i salget afspejler selskabets gennembrud, lyder det fra topchef Peter Chou.
 
"Vi gik fra at være et lille selskab til et selskab med skala, og processen gik langt hurtigere, end vi havde forventet," siger topchefen til Financial Times.
 
Selskabet lancerede i 2010 Android-baserede modeller som Desire, Desire HD, Desire Z og Wildfire.
 
Samsung presser på
HTC formåede i 2010 at øge omsætningen med 90 procent til 52 milliarder kroner, mens bundlinjen blev forøget med 75 procent til 7,5 milliarder kroner.
 
Peter Chou forventer ifølge Financial Times, at HTC også i 2011 får to-cifret vækst, men ifølge analytiker Jasmine Lu fra Morgen Stanley er presset på HTC stigende.
 
Eksempelvis formåede Samsung i 2010's sidste seks måneder at erobre pladsen som den mobilproducent, der sælger flest smartphones med Android-platformen.
 
Samtidig har Google valgt Samsung til at levere den nye Google-mobil, Nexus S. Det var tidligere HTC, der leverede Googles smartphone. Det skete, da HTC og Google i januar 2010 lancerede Nexus One.

Kamp om Android

Samsung og HTC er dog langt fra ene om at satse på Android.

Konkurrenter som Motorola, LG og Sony Ericsson satser ligeledes på Android-platformen.

Sony Ericsson formåede i 2010 igen at få plus på bundlinjen, efter at selskabet satsede stort på Android med sin Xperia-serie. Men det kan på sigt give bagslag for producenten, vurderede aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank over for Computerworld i sidste uge.

"Der er stigende konkurrence i Android-markedet, og det er ikke længere et marked, hvor en producent bare kan lancere en telefon og tage 3.000 til 4.000 kroner for den. Der er kommet en del billige Android-telefoner," lød det fra Robert Jakobsen.

Læs også: Sony Ericssons Android-strategi kan give bagslag

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S