Forbrugerrådet: Skån borgerne for papir-vanviddet

Bankernes brug af analog identifikation af kunderne i stedet for NemID, rimer ikke med opfattelsen af det digitale samfund, mener Forbrugerrådet.

Artikel top billede

Papir-vanviddet med banker, som kræver fotokopier af kørekort eller personligt fremmøde i banken i forbindelse med hvidvaskloven, bør stoppes ved at bruge NemID til det formål den er skabt til: At hjælpe forbrugerne til en nemmere digital hverdag.
 
Det mener Vagn Jelsøe, som er afdelingschef i Forbrugerrådet.
 
Det analoge vanvid, der står i skarp kontrast til regeringens digitaliseringsstrategi, er opstået, fordi Finanstilsynet sammen med de banker, der selv har sat NemID i verden, ikke anerkender den fælles logon-løsning som en sikker identifikation af kunderne.
 
Og det er en skam, mener Forbrugerrådet.    

Kan give billige point

"NemID har jo ikke haft den nemmeste gang her på jorden. Det har ikke været et popularitets-ombrust projekt. Og her er sådan set et punkt, hvor man virkelig kunne score nogle billige point," siger Vagn Jelsøe.
 
Han mener ikke, at bankernes analoge identificering af kunderne, som kræver at forbrugerne enten går hen til postkassen eller til den lokale filial, rimer med opfattelsen af et digitalt samfund, som blandt andet går ud på at gøre det nemmere at være virksomhed eller menneske.   
 
"Regeringen taler jo meget om, at man skal lette erhvervslivet fra de administrative byrder. Her er jo et oplagt punkt, hvor man kunne lette forbrugerne for nogle byrder, simpelthen ved at bruge NemID til det, som den er skabt til," siger han. 

Tusinder af papirkopier

Banker og pengeinstitutter har siden indførelsen af hvidvaskloven bedt tusinder af danske kunder om at sende personlige oplysninger om deres identitet til banken som fotokopier eller ved at møde op i en filial. En fremgangsmåde, der ikke stopper foreløbig.

Hver gang danskere skifter bank eller pengeinstitut, skal den nye bank nemlig ifølge hvidvaskloven have de samme personfølsomme identitetsoplysninger om kunden. 
 
"I princippet burde NemID være som skabt til det formål. Det er jo det, som er meningen med den," siger Vagn Jelsøe.

Læs også:
NemID for usikker: Banker kræver stadig fotokopier

De danske banker kræver fortsat fotokopier med post eller personligt fremmøde. NemID er ikke sikker nok.

NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos