Strand: Wimax-firma er mere værd i skrotpræmie

"Det er ikke jordens mest sexede virksomhed, og den er nok mere værd i skrotpræmie, end den er i levende live," siger John Strand om presset Wimax-selskab.

Artikel top billede

Læs også: Gæld på 216 milllioner: Dansk mobil-firma styrtbløder

Fremtiden ser sort ud for Wimax-firmaet ButlerNetworks, der lever på udenlandske investorers nåde efter årevis ørkenvandring i røde tal.

Det vurderer teleanalytiker John Strand fra Strand Consult.

"Jeg kender en del til ButlerNetworks, og selskabet har det meget svært. Det er et af de selskaber, som burde blive konsolideret ind i noget andet," siger John Strand.

"Det store spørgsmål er bare, hvem der vil købe selskaebt, og hvilken pris, man kan sælge dem til," siger John Strand.  
 
Få mulige købere
Feltet af købere er begrænset, vurderer John Strand.

"Svaret er nok, at der er få købere - Nianet, Telia, Telenor, Siminn, Cirque og nogle få andre - og prisen ligger nok langt under det, som der er smidt i ButlerNetworks," siger John Strand.

Han vurderer, at på trods af million-investeringer er virksomheden ikke en lækkerbisken for købere.

"De (ButlerNetworks, red.) har ikke gjort det godt, det er ikke jordens mest sexede virksomhed og den er nok mere værd i skrotpræmie, end den er levende," lyder det fra John Strand.

Læs også: Gæld på 216 milllioner: Dansk mobil-firma styrtbløder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S