Telia fyrer topchefen i Danmark

Jesper Brøckner forlader posten som topchef i Telia Danmark med øjeblikkelig virkning. Se her, hvem der afløser ham.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Telia får ny topchef i Danmark.
 
Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.
 
Indtil i dag var Jesper Brøckner administrerende direktør for Telia, og han var den længst siddende teletopchef hos de fire store danske operatører.
 
Men Telia har nu valgt at udskifte topchefen.
 
"Jesper Brøckner har arbejdet næsten ni år for Telia i Danmark, og i den tid har Telias position bevæget sig fra at være en lille udfordrer til at blive en etableret operatør og den første til at lancere 4G på det danske marked. Men for at videreudvikle forretningen har vi nu brug for en forandring i ledelsen," siger Håkan Dahlström, der er chef for mobilforretningen i TeliaSonera-koncernen.
 
Topledelsen i TeliaSonera har udpeget 42-årige Søren Abildgaard som ny administrerende direktør for Telia i Danmark. Han kommer fra en stilling hos Telias lavprismobilselskab, Call Me.
 
"Søren Abildgaard har gjort et fremragende stykke arbejde i Call Me, og jeg ser frem til at have ham på holdet i mobilforretningen," udtaler Håkan Dahlström i Telias pressemeddelelse.
 
Den ny administrerende direktør har siden 1999 været i den danske telebranche, hvor han først var ansat i Orange, som Telia købte i Danmark tilbage i år 2004.

Computerworld følger op med kommentar fra den nyudnævnte direktør.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks