Fyret Telia-topchef: Jeg havde ikke set det komme

Det kom som en overraskelse for Jesper Brøckner, da han tirsdag blev afskediget som topchef for Telia efter ni år.

Artikel top billede

Jesper Brøckner var frem til onsdag øverste mand i Telia siden 2002. Foto: Torben Klint.

Den længst siddende topchef blandt de fire danske netværksoperatører på mobilmarkedet, Jesper Brøckner, forlod onsdag sin stilling som administrerende direktør for Telia.
 
Den øverste mand for TeliaSoneras mobildivision, Håkan Dahlström, ønskede en ny mand på posten som topchef i Danmark.
 
En besked, som Jesper Brøckner fik tirsdag på et møde i Stockholm.
 
"Jeg havde ikke fornemmet, at det ville komme," siger Jesper Brøckner til Computerworld.
 
Håkan Dahlström udtalte i en pressemeddelelse fra Telia, at der var "brug for en forandring i ledelsen" for at videreudvikle Telia i Danmark. 
 
Hård konkurrence presser
Selv har Jesper Brøckner svært ved at pege på noget konkret som årsagen til, at han måtte forlade posten, som Call Me-direktør Søren Abildgaard nu overtager.
 
Men Jesper Brøckner peger på, at det måske er indtjeningsgraden, som ledelsen i TeliaSonera ønsker højere end på nuværende tidspunkt.
 
"Det giver et ryk i markedet, når der er spillere som Onfone og andre, der markedsfører for mere end det, som de får ind fra kunderne hver måned," siger Jesper Brøckner og tilføjer:
 
"Det gør måske, at nogle store operatører begynder at overveje, hvad de egentlig kan tjene i sådan et marked. Her mener ledelsen så, at man kan tjene mere, hvis der kommer en ind og ser på det med nye øjne."

Han fortæller videre, at Søren Abildgaard med sin Call Me-baggrund har en god profil i forhold til at kæmpe i et pris-intensivt marked.
 
Ifølge de seneste tal fra IT- og Telestyrelsen havde Telia i første halvår 2010 en markedsandel på 17,4 procent af mobilmarkedet.
 
Jesper Brøckner overtog posten som administrerende direktør for Telia i 2002. Dengang havde Telia en markedsandel på 10 procent. Efterfølgende købte selskabet Orange og Debitel.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics