Fyret Telia-topchef: Jeg havde ikke set det komme

Det kom som en overraskelse for Jesper Brøckner, da han tirsdag blev afskediget som topchef for Telia efter ni år.

Artikel top billede

Jesper Brøckner var frem til onsdag øverste mand i Telia siden 2002. Foto: Torben Klint.

Den længst siddende topchef blandt de fire danske netværksoperatører på mobilmarkedet, Jesper Brøckner, forlod onsdag sin stilling som administrerende direktør for Telia.
 
Den øverste mand for TeliaSoneras mobildivision, Håkan Dahlström, ønskede en ny mand på posten som topchef i Danmark.
 
En besked, som Jesper Brøckner fik tirsdag på et møde i Stockholm.
 
"Jeg havde ikke fornemmet, at det ville komme," siger Jesper Brøckner til Computerworld.
 
Håkan Dahlström udtalte i en pressemeddelelse fra Telia, at der var "brug for en forandring i ledelsen" for at videreudvikle Telia i Danmark. 
 
Hård konkurrence presser
Selv har Jesper Brøckner svært ved at pege på noget konkret som årsagen til, at han måtte forlade posten, som Call Me-direktør Søren Abildgaard nu overtager.
 
Men Jesper Brøckner peger på, at det måske er indtjeningsgraden, som ledelsen i TeliaSonera ønsker højere end på nuværende tidspunkt.
 
"Det giver et ryk i markedet, når der er spillere som Onfone og andre, der markedsfører for mere end det, som de får ind fra kunderne hver måned," siger Jesper Brøckner og tilføjer:
 
"Det gør måske, at nogle store operatører begynder at overveje, hvad de egentlig kan tjene i sådan et marked. Her mener ledelsen så, at man kan tjene mere, hvis der kommer en ind og ser på det med nye øjne."

Han fortæller videre, at Søren Abildgaard med sin Call Me-baggrund har en god profil i forhold til at kæmpe i et pris-intensivt marked.
 
Ifølge de seneste tal fra IT- og Telestyrelsen havde Telia i første halvår 2010 en markedsandel på 17,4 procent af mobilmarkedet.
 
Jesper Brøckner overtog posten som administrerende direktør for Telia i 2002. Dengang havde Telia en markedsandel på 10 procent. Efterfølgende købte selskabet Orange og Debitel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos