Fyret Telia-topchef: Jeg havde ikke set det komme

Det kom som en overraskelse for Jesper Brøckner, da han tirsdag blev afskediget som topchef for Telia efter ni år.

Artikel top billede

Jesper Brøckner var frem til onsdag øverste mand i Telia siden 2002. Foto: Torben Klint.

Den længst siddende topchef blandt de fire danske netværksoperatører på mobilmarkedet, Jesper Brøckner, forlod onsdag sin stilling som administrerende direktør for Telia.
 
Den øverste mand for TeliaSoneras mobildivision, Håkan Dahlström, ønskede en ny mand på posten som topchef i Danmark.
 
En besked, som Jesper Brøckner fik tirsdag på et møde i Stockholm.
 
"Jeg havde ikke fornemmet, at det ville komme," siger Jesper Brøckner til Computerworld.
 
Håkan Dahlström udtalte i en pressemeddelelse fra Telia, at der var "brug for en forandring i ledelsen" for at videreudvikle Telia i Danmark. 
 
Hård konkurrence presser
Selv har Jesper Brøckner svært ved at pege på noget konkret som årsagen til, at han måtte forlade posten, som Call Me-direktør Søren Abildgaard nu overtager.
 
Men Jesper Brøckner peger på, at det måske er indtjeningsgraden, som ledelsen i TeliaSonera ønsker højere end på nuværende tidspunkt.
 
"Det giver et ryk i markedet, når der er spillere som Onfone og andre, der markedsfører for mere end det, som de får ind fra kunderne hver måned," siger Jesper Brøckner og tilføjer:
 
"Det gør måske, at nogle store operatører begynder at overveje, hvad de egentlig kan tjene i sådan et marked. Her mener ledelsen så, at man kan tjene mere, hvis der kommer en ind og ser på det med nye øjne."

Han fortæller videre, at Søren Abildgaard med sin Call Me-baggrund har en god profil i forhold til at kæmpe i et pris-intensivt marked.
 
Ifølge de seneste tal fra IT- og Telestyrelsen havde Telia i første halvår 2010 en markedsandel på 17,4 procent af mobilmarkedet.
 
Jesper Brøckner overtog posten som administrerende direktør for Telia i 2002. Dengang havde Telia en markedsandel på 10 procent. Efterfølgende købte selskabet Orange og Debitel.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S