Fyret Telia-topchef: Jeg havde ikke set det komme

Det kom som en overraskelse for Jesper Brøckner, da han tirsdag blev afskediget som topchef for Telia efter ni år.

Artikel top billede

Jesper Brøckner var frem til onsdag øverste mand i Telia siden 2002. Foto: Torben Klint.

Den længst siddende topchef blandt de fire danske netværksoperatører på mobilmarkedet, Jesper Brøckner, forlod onsdag sin stilling som administrerende direktør for Telia.
 
Den øverste mand for TeliaSoneras mobildivision, Håkan Dahlström, ønskede en ny mand på posten som topchef i Danmark.
 
En besked, som Jesper Brøckner fik tirsdag på et møde i Stockholm.
 
"Jeg havde ikke fornemmet, at det ville komme," siger Jesper Brøckner til Computerworld.
 
Håkan Dahlström udtalte i en pressemeddelelse fra Telia, at der var "brug for en forandring i ledelsen" for at videreudvikle Telia i Danmark. 
 
Hård konkurrence presser
Selv har Jesper Brøckner svært ved at pege på noget konkret som årsagen til, at han måtte forlade posten, som Call Me-direktør Søren Abildgaard nu overtager.
 
Men Jesper Brøckner peger på, at det måske er indtjeningsgraden, som ledelsen i TeliaSonera ønsker højere end på nuværende tidspunkt.
 
"Det giver et ryk i markedet, når der er spillere som Onfone og andre, der markedsfører for mere end det, som de får ind fra kunderne hver måned," siger Jesper Brøckner og tilføjer:
 
"Det gør måske, at nogle store operatører begynder at overveje, hvad de egentlig kan tjene i sådan et marked. Her mener ledelsen så, at man kan tjene mere, hvis der kommer en ind og ser på det med nye øjne."

Han fortæller videre, at Søren Abildgaard med sin Call Me-baggrund har en god profil i forhold til at kæmpe i et pris-intensivt marked.
 
Ifølge de seneste tal fra IT- og Telestyrelsen havde Telia i første halvår 2010 en markedsandel på 17,4 procent af mobilmarkedet.
 
Jesper Brøckner overtog posten som administrerende direktør for Telia i 2002. Dengang havde Telia en markedsandel på 10 procent. Efterfølgende købte selskabet Orange og Debitel.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics