LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Folkene bag den nye kontorpakke LibreOffice har en målsætning om, at de skal overhale it-giganten Oracle i løbet af et år. Se hvordan det skal ske.

Artikel top billede

I slutningen af september 2010 brød en hel stribe OpenOffice-folk med Oracle på grund af uenigheder omkring udviklingen af open source-kontorpakken.

Udbryderne benyttede i den forbindelse koden fra OpenOffice til at skabe en ny kontorpakke med navnet LibreOffice, der nu er kommet i en endelig version 3.3.

I løbet af de første beta-versioner har både udviklere og brugere vist stor interesse for libreOffice, og forventningerne til version 3.3 er da også store.

"I Danmark vil vi være større end Oracles OpenOffice i løbet af et år," fortæller Leif Lodahl, der er projektets talsmand.

Flere udgivelser og bedre produkt

Det postulat begrunder han med en række argumenter.

"Efter bruddet med Oracle har vi fået tilført mange nye udviklere, hvilket betyder, at vi kan øge udgivelsesfrekvensen. Der vil komme rettelser hver måned og en egentlig opdatering hver tredje måned," siger han.

LibreOffice-folket har blandt andet i version 3.3 tilføjet en funktion til hurtigt at oprette sidenummerering. Det har tidligere været meget besværligt.

"På bare fire måneder er det lykkedes at etablere et nyt fællesskab samt udvikle og klargøre den første version af LibreOffice. Det har kun været muligt med hjælp fra hundredvis af programmører, som har hjulpet til undervejs," fortæller Leif Lodahl til Computerworld.

Mandskab giver power

Det er netop på grund af den øgede tilstrømning af nye kræfter, at LibreOffice kan løbe OpenOffice over ende, mener Leif Lodahl.

Oracle har ikke længere en platform af oversættere, grafikere, tekstforfattere og udviklere. Folkene er forsvundet til LibreOffice.

"Efter bruddet tror jeg ikke, at Oracle vil fortsætte med at oversætte kontorpakken til dansk, hvilket giver os en kæmpe fordel. Oracle ser også ud til at ville satse på Cloud Office, fordi der er bedre økonomi i det projekt," vurderer Leif Lodahl og tilføjer, at Oracles største interesse i OpenOffice har været dokumentformatet ODF (Open Document Format).

Prøv det

LibreOffice-manden forventer, at konverteringen i virksomheder og offentlige institutioner fra OpenOffice til LibreOffice, vil ske glidende hen over sommeren.

"Jeg vil ikke anbefale, at man skifter til version 3.3 lige nu, men hent den, afprøv den og se på mulighederne. De nye projekter, der knytter sig til en åben kontorpakke, handler alle om LibreOffice, og det øvrige skifte vil ske glidende i løbet af det kommende år, hvor vi vil overhale Oracle."

Microsoft er klart dominerende på markedet med deres Office-pakke, men OpenOffice har ifølge Leif Lodahl en markedsandel på godt 10 procent af det danske marked. Den forventer han er konverteret til LibreOffice inden 2012.

Man kan læse mere om LibreOffice på organisationens webside.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job