Forbrugerrådet skyder længere mobil-binding ned

Venstre foreslår, at teleselskaberne skal kunne binde kunderne i længere tid, men det er til skade for forbrugerne, lyder det fra Forbrugerrådet.

Artikel top billede

Foto: Eric Hood. (Foto: Eric Hood /)

Det skal være muligt at binde telekunderne i op til 12 måneder, foreslår Venstre i et nyt udspil til dansk telepolitik.
 
I dag er det kun muligt at binde kunderne i seks måneder, og hos Forbrugerrådet ser økonom Martin Salamon ingen grund til at forlænge bindingsperioden.
 
"Længere bindingsperioder mindsker forbrugernes valgfrihed og mulighed for at skifte selskab, når der kommer bedre tilbud eller service fra andre selskaber. Det er dermed med til at lægge en dæmper på konkurrencen," siger han.
 
Telebranchen har i flere år agiteret for at hæve den maksimale bindingsperiode. Ifølge teleselskaberne er det en fordel for forbrugerne, fordi de kan tilbyde lavere priser, hvis de er garanteret kunderne i længere tid.
 
"Teleselskaberne ser jo gerne, at deres risiko ved nye investeringer overvæltes på forbrugerne," siger Martin Salamon. 
 
Han har svært ved at se, at forbrugerne står som vindere ved at være bundet til et selskab i 12 måneder.

Dårligere service

Som eksempel fremhæver han en kunde, der har købt et 12 måneders abonnement hos et selskab, der efter købet viser sig at have dårlig datadækning eller dårlig kundeservice.
 
"Forlænget binding betyder, at jeg i ekstra seks måneder enten skal trækkes med en tjeneste, jeg ikke vil have, eller skal betale en frisættelsesafgift, der er uden nytte for mig," fortæller han.
 
Martin Salamon mener videre, at forlænget binding nedsætter teleselskabernes incitament til at yde bedre service, når deres kunder alligevel ikke kan forlade selskabet.
 
Han er ikke afvisende for, at der kan være tilfælde, hvor et abonnement bliver billigere for forbrugeren samlet set, hvis bindingsperioden forlænges.
 
"Men så betaler forbrugeren bare med manglende valgfrihed, større risiko og et marked, der er mindre konkurrencepræget. Det sunde prisfald skabes gennem konkurrence og effektivisering, og ikke gennem stavnsbinding," siger Martin Salamon.

Læs også: Venstre klar med plan: Mobilpriserne skal ned

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job