Syv tip til at undgå fup på nettet

De net-kriminelle udvikler stadig mere raffinerede metoder til at snyde dig og din virksomhed. Her er syv digitale dødssynder, der lokker i digitalt fordærv.

Artikel top billede

(Foto: www.lelesandrini.it /)

Teknologien ryster ikke så meget på hånden, og det er derfor i stigende grad menneskets utilstrækkelighed, der udnyttes af de net-kriminelle.

Skiftet skyldes, at software-producenterne har fået langt større fokus på sikkerheden i deres produkter, og derfor er computeren ikke længere så attraktiv for de net-kriminelle

De menneskelige følelser, dovenskab eller sexlyst, er således et skarpladt våben, der er sat mod tindingen på en bedre it-sikkerhed.

Den konklusion er man kommet frem til i 2010-udgaven af Ciscos sikkerhedsrapport.

"De sociale mediers vækst giver cyber-kriminelle nye muligheder for eksempelvis at udnytte medfølelse i forbindelse med naturkatastrofer, og de lokker brugerne til at indbetale donationer til fiktive hjælpeorganisationer," siger Henrik Stær, teknisk chef i Cisco

I rapporten har man eksempelvis opgjort, at der er sket en stor stigning i antallet af falske profiler på de sociale medier.

"De mobile platforme og sociale medier rummer mange gode muligheder, men rapporten viser altså også, at det er nødvendigt at bruge sin kritiske sans," siger Henrik Stær.

Syv digitale døddsynder

Cisco har identificeret syv problemområder, som de net-kriminelle oftest bruger til deres fupnumre, og som man derfor børe have i baghovedet for at undgå at blive snydt på nettet.

Sexappeal: Kriminelle opretter falske, attraktive profiler og misbruger interessen fra brugere på sociale medier som Facebook.

Grådighed: Kriminelle udnytter brugeres interesse for tilbud på billige varer.

Forfængelighed: Kriminelle overbeviser en bruger om, at han er særligt udvalgt og taler til brugerens forfængelighed.

Misforstået tillid: Kriminelle påstår ofte at repræsentere velkendte organisationer, eksempelvis finans- eller velgørenhedsinstitutioner.

Dovenskab: Kriminelle udnytter, at brugere ikke altid tjekker, om URL-adresser i e-mails er korrekte og dirigerer dem derved nemt videre til falske sites.

Ukritisk medfølelse: Kriminelle udnytter kynisk brugeres ønske om at hjælpe folk i nød til at stjæle oplysninger og penge.

Frygt: Kriminelle udnytter frygten for at gå glip af særlige tilbud og får på den måde brugere til at reagere på henvendelser, som de ellers ville have frasorteret. 

Hele rapporten kan læses på Ciscos webside.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos