Syv tip til at undgå fup på nettet

De net-kriminelle udvikler stadig mere raffinerede metoder til at snyde dig og din virksomhed. Her er syv digitale dødssynder, der lokker i digitalt fordærv.

Artikel top billede

(Foto: www.lelesandrini.it /)

Teknologien ryster ikke så meget på hånden, og det er derfor i stigende grad menneskets utilstrækkelighed, der udnyttes af de net-kriminelle.

Skiftet skyldes, at software-producenterne har fået langt større fokus på sikkerheden i deres produkter, og derfor er computeren ikke længere så attraktiv for de net-kriminelle

De menneskelige følelser, dovenskab eller sexlyst, er således et skarpladt våben, der er sat mod tindingen på en bedre it-sikkerhed.

Den konklusion er man kommet frem til i 2010-udgaven af Ciscos sikkerhedsrapport.

"De sociale mediers vækst giver cyber-kriminelle nye muligheder for eksempelvis at udnytte medfølelse i forbindelse med naturkatastrofer, og de lokker brugerne til at indbetale donationer til fiktive hjælpeorganisationer," siger Henrik Stær, teknisk chef i Cisco

I rapporten har man eksempelvis opgjort, at der er sket en stor stigning i antallet af falske profiler på de sociale medier.

"De mobile platforme og sociale medier rummer mange gode muligheder, men rapporten viser altså også, at det er nødvendigt at bruge sin kritiske sans," siger Henrik Stær.

Syv digitale døddsynder

Cisco har identificeret syv problemområder, som de net-kriminelle oftest bruger til deres fupnumre, og som man derfor børe have i baghovedet for at undgå at blive snydt på nettet.

Sexappeal: Kriminelle opretter falske, attraktive profiler og misbruger interessen fra brugere på sociale medier som Facebook.

Grådighed: Kriminelle udnytter brugeres interesse for tilbud på billige varer.

Forfængelighed: Kriminelle overbeviser en bruger om, at han er særligt udvalgt og taler til brugerens forfængelighed.

Misforstået tillid: Kriminelle påstår ofte at repræsentere velkendte organisationer, eksempelvis finans- eller velgørenhedsinstitutioner.

Dovenskab: Kriminelle udnytter, at brugere ikke altid tjekker, om URL-adresser i e-mails er korrekte og dirigerer dem derved nemt videre til falske sites.

Ukritisk medfølelse: Kriminelle udnytter kynisk brugeres ønske om at hjælpe folk i nød til at stjæle oplysninger og penge.

Frygt: Kriminelle udnytter frygten for at gå glip af særlige tilbud og får på den måde brugere til at reagere på henvendelser, som de ellers ville have frasorteret. 

Hele rapporten kan læses på Ciscos webside.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job