TDC udskyder lancering af 4G-nettet

TDC's 4G-netværk er klar til brug i landets fire største byer, men TDC skyder lanceringen. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Lars Sundström. (Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Det skulle have været klar i januar. TDC's nye 4G-mobilnet.
 
Et netværk, der hæver hastigheden på mobilt bredbånd betydeligt.
 
Men TDC åbnede ikke sit mobilnet for kunderne i januar, og det kan have lange udsigter, inden det bliver klar til forbrugerne.

Ifølge topchef Henrik Poulsen er årsagen kvaliteten af de såkaldte dongles, der via USB-stikket i computeren skal sende og modtage signaler fra mobilnettet.
 
Dårlig kvalitet
TDC har fået leveret 100 dongles, men der var problemer, når donglen skulle skifte til et af de ældre mobilnetværk i områder uden 4G-dækning.
 
"Vi kunne godt have lanceret på baggrund af de dongles, vi har fået, men vi valgte at lade være på grund af kvaliteten. Brugeroplevelsen er ikke god nok, fordi de ikke klarer overgangen fra 4G- til 2G- eller 3G-nettene tilstrækkelig godt. Forbindelsen bliver simpelthen tabt," forklarer Henrik Poulsen og uddyber:
 
"Vi kunne godt tænke os en mere gnidningsfri brugeroplevelse, inden vi går ud med det store artilleri."
 
Telia og TDC kæmpede sidst i 2010 om at komme først med 4G, og her blev det Telia, der trak det længste strå. Det skete, da selskabet 9. december lancerede sit 4G-mobilnet i landets fire største byer.
 
Åbner nettet i år
TDC vil derfor vente med en lancering, indtil kvaliteten lever op til TDC's krav.
 
"Vi kunne godt have lavet en lancering, men det ville have været en skinmanøvre at gøre det, og det lader vi være med," siger Henrik Poulsen.
 
Det er af frygt for mange kundeklager?
 
"Ja, også det, men jeg synes heller ikke, at man kan være bekendt at gå ud med et produkt, som man ikke selv synes er deroppe, hvor det burde være."
 
Betyder det så, at Telia har lanceret et produkt, der ikke er, som det burde være?
 
"Det tør jeg ikke sige. Jeg har ikke prøvet det."
 
Henrik Poulsen ønsker ikke at sætte dato på, hvornår teleselskabet er klar med sit nye 4G-net. Derfor kommer han med et meget elastisk bud på, hvornår TDC lancerer sit nye mobilnet.
 
"Vi forventer at lancere det senere i år," spår Henrik Poulsen.
 
Udover TDC og Telia har også 3 og Telenor sikret sig frekvensbånd, der er velegnede til at lancere 4G baseret på LTE-teknologien.

Læses lige nu

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura