Derfor er ad-blocking ulovligt

Nyuddannet jurist konkluderer i sit speciale, at ad-blocking er i strid med loven. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Du må ikke blokere bannerannoncer i din browser

Jurist Louise Staalø Knudsen har i sit speciale analyseret sig frem til, at såkaldt ad-blocking er ulovligt.

Det gælder for eksempel programmet Adblock Plus, der kan hentes til Firefox, og som kan indstilles til at lukke af for bannerannoncer og lignende på for eksempel avisernes hjemmesider.

Louise Staalø Knudsens analyse fastslår, at brugerne samt personerne bag ad-blockere bryder ophavsretsloven.

Når man surfer ind på en hjemmeside foretager ens computer automatisk kopier, eller eksemplarfremstillinger, af hjemmesiden.
Disse kopier er undtagelsesvis helt i orden, når de eksempelvis er midlertidige.

Men hvis man ændrer hjemmesiden med en ad-blocker, er det ikke længere lovligt at foretage disse midlertidige kopier, fordi man efter § 11, stk. 2 har ændret værket ud over hvad den tilladte brug af hjemmesiden kræver. Og således havner man i clinch med ophavsretslovens § 2.
 
Med andre ord er ad-blockeren ulovlig, fordi man gør noget, som skaberen af hjemmesiden har eneret til.

Ingen penge, ingen nyheder

Det virker umiddelbart som en offerløs 'forbrydelse', idet den enkelte bruger er ene om at kigge på de banner-barberede hjemmesider.

Men problematikken i ad-blocking-diskussionen bunder i, at eksempelvis nyhedsmedier går glip af indtægter, fordi en ad-blocker sørger for, at annoncerne aldrig bliver vist.

Det var også denne økonomiske problemstilling, som FDIM blandt andet slog på tromme for, da foreningen krævede lukning af AidOnline.

"Hvis de her ad-blockere bliver brugt i et betydeligt omfang, så er der ikke nogen, der ønsker at købe annonceplads længere, og så kan man ikke finansiere sin hjemmeside ved hjælp af annoncer. Det er et ret stort problem, og det er efter min mening ikke op til brugerne at skulle have den beføjelse, at kunne tage stilling til det," siger Louise Staalø Knudsen.

Snyd via Piratebay

Ud over private netsurferes overtrædelse af ophavsretsloven, slår specialet fast, at erhvervsdrivende kan overtræde en anden lov med ad-blocking.

I markedsføringsloven er der nemlig en paragraf, som handler om god markedsføringsskik. Den skal overholdes.

Umiddelbart eksisterer der ingen konkurrence mellem de, som fremstiller ad-blockerne og ejerne af hjemmesiderne, men Louise Staalø Knudsen opstiller et scenarium, hvor erhvervsdrivende kan bruge ad-blockerne som et bissetrick i kampen om markedet.

For eksempel kunne en forretningsmand oprette en filterliste i Adblock Plus, tilføje URL'er på bannerannoncer fra alle konkurrenter, kalde listen 'verdens bedste filter' og uploade den på thepiratebay.org.

Hvis tilstrækkeligt med brugere downloader listen, har han dermed lige vundet en konkurrencefordel ved urent trav.

Læs også:
Du må ikke blokere bannerannoncer i din browser

Annonce

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank