Dankortets internet-bror ligger i respirator

Brugen af eDankortet, som er udviklet til internet-handel, går voldsomt tilbage. Nets overvejer, hvordan de redder patienten.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Fra 2006 til 2010 er brugen af eDankortet faldet med 44 procent til i alt 55.763 årlige transaktioner.

"Ja, brugen af eDankortet er meget beskeden, og det kalder på nogle overvejelser om, hvad vi skal gøre fremadrettet," siger Søren Winge, der er informationschef hos Nets (tidligere PBS).

I modsætning til sin storebror, Dankortet, er eDankortet skruet sammen, så brugen giver en langt større sikkerhed omkring handel på internettet. Man skal eksempelvis logge ind med sin NemID-kode for at kunne gennemføre en handel i en webbutik.

"Paradoksalt nok efterspørger netforretningerne mere sikkerhed nu, da misbruget er stigende, men alligevel er det kun få af webbutikkerne, der har taget eDankortet til sig. De to modsatrettede tendenser giver ikke mening," siger Søren Winge.
 
Stigende netsvindel
Procentuelt fylder svindel med Dankort i netbutikkerne meget lidt i forhold til omsætningen, mens stigningstakten er stor. Sidste år blev der svindlet for 6,7 millioner kroner ud af en omsætning på 14 milliarder, men fra 2009 til 2010 var der tale om en stigning i svindlen med Dankort på nettet på 32 procent til i alt 12,5 millioner kroner.

Omsætningen med Dankort på internettet steg i samme tidsrum med 30 procent til 27,3 milliarder kroner. Svindlen stammer typisk fra kortoplysninger, som svindlere har hacket sig til, købt på nettet af andre hackere eller lignende.
 
For tiden overvejer Nets sammen med banksektoren, hvilken vej de vil gå - eventuelt i fællesskab med netforretningerne, som føler sig magtesløse overfor kortsvindlen.

"Vi står ved en korsvej. Går vi den ene vej, bliver det for at skabe fornyet liv i eDankortet. Går vi den anden vej, bliver det døden for eDankortet," siger Søren Winge.

I udlandet er det mange steder almindeligt at kræve en ekstra pinkode af kunderne, før en handel gennemføres, men den metode er også meget lidt udbredt herhjemme. For MasterCard og EuroCard hedder den ekstra pinkode SecureCode.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura