Dankortets internet-bror ligger i respirator

Brugen af eDankortet, som er udviklet til internet-handel, går voldsomt tilbage. Nets overvejer, hvordan de redder patienten.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Fra 2006 til 2010 er brugen af eDankortet faldet med 44 procent til i alt 55.763 årlige transaktioner.

"Ja, brugen af eDankortet er meget beskeden, og det kalder på nogle overvejelser om, hvad vi skal gøre fremadrettet," siger Søren Winge, der er informationschef hos Nets (tidligere PBS).

I modsætning til sin storebror, Dankortet, er eDankortet skruet sammen, så brugen giver en langt større sikkerhed omkring handel på internettet. Man skal eksempelvis logge ind med sin NemID-kode for at kunne gennemføre en handel i en webbutik.

"Paradoksalt nok efterspørger netforretningerne mere sikkerhed nu, da misbruget er stigende, men alligevel er det kun få af webbutikkerne, der har taget eDankortet til sig. De to modsatrettede tendenser giver ikke mening," siger Søren Winge.
 
Stigende netsvindel
Procentuelt fylder svindel med Dankort i netbutikkerne meget lidt i forhold til omsætningen, mens stigningstakten er stor. Sidste år blev der svindlet for 6,7 millioner kroner ud af en omsætning på 14 milliarder, men fra 2009 til 2010 var der tale om en stigning i svindlen med Dankort på nettet på 32 procent til i alt 12,5 millioner kroner.

Omsætningen med Dankort på internettet steg i samme tidsrum med 30 procent til 27,3 milliarder kroner. Svindlen stammer typisk fra kortoplysninger, som svindlere har hacket sig til, købt på nettet af andre hackere eller lignende.
 
For tiden overvejer Nets sammen med banksektoren, hvilken vej de vil gå - eventuelt i fællesskab med netforretningerne, som føler sig magtesløse overfor kortsvindlen.

"Vi står ved en korsvej. Går vi den ene vej, bliver det for at skabe fornyet liv i eDankortet. Går vi den anden vej, bliver det døden for eDankortet," siger Søren Winge.

I udlandet er det mange steder almindeligt at kræve en ekstra pinkode af kunderne, før en handel gennemføres, men den metode er også meget lidt udbredt herhjemme. For MasterCard og EuroCard hedder den ekstra pinkode SecureCode.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S