Dankortets internet-bror ligger i respirator

Brugen af eDankortet, som er udviklet til internet-handel, går voldsomt tilbage. Nets overvejer, hvordan de redder patienten.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Fra 2006 til 2010 er brugen af eDankortet faldet med 44 procent til i alt 55.763 årlige transaktioner.

"Ja, brugen af eDankortet er meget beskeden, og det kalder på nogle overvejelser om, hvad vi skal gøre fremadrettet," siger Søren Winge, der er informationschef hos Nets (tidligere PBS).

I modsætning til sin storebror, Dankortet, er eDankortet skruet sammen, så brugen giver en langt større sikkerhed omkring handel på internettet. Man skal eksempelvis logge ind med sin NemID-kode for at kunne gennemføre en handel i en webbutik.

"Paradoksalt nok efterspørger netforretningerne mere sikkerhed nu, da misbruget er stigende, men alligevel er det kun få af webbutikkerne, der har taget eDankortet til sig. De to modsatrettede tendenser giver ikke mening," siger Søren Winge.
 
Stigende netsvindel
Procentuelt fylder svindel med Dankort i netbutikkerne meget lidt i forhold til omsætningen, mens stigningstakten er stor. Sidste år blev der svindlet for 6,7 millioner kroner ud af en omsætning på 14 milliarder, men fra 2009 til 2010 var der tale om en stigning i svindlen med Dankort på nettet på 32 procent til i alt 12,5 millioner kroner.

Omsætningen med Dankort på internettet steg i samme tidsrum med 30 procent til 27,3 milliarder kroner. Svindlen stammer typisk fra kortoplysninger, som svindlere har hacket sig til, købt på nettet af andre hackere eller lignende.
 
For tiden overvejer Nets sammen med banksektoren, hvilken vej de vil gå - eventuelt i fællesskab med netforretningerne, som føler sig magtesløse overfor kortsvindlen.

"Vi står ved en korsvej. Går vi den ene vej, bliver det for at skabe fornyet liv i eDankortet. Går vi den anden vej, bliver det døden for eDankortet," siger Søren Winge.

I udlandet er det mange steder almindeligt at kræve en ekstra pinkode af kunderne, før en handel gennemføres, men den metode er også meget lidt udbredt herhjemme. For MasterCard og EuroCard hedder den ekstra pinkode SecureCode.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Junior business analyst - Talent Program DK

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S