Nokia går i tæt partnerskab med Microsoft

Nokia skubber Windows Phone 7 ind som selskabets primære styresystem.

Artikel top billede

Læs også: Nokia splittes op - styresystem bliver open source.

Verdens største mobilselskab, Nokia, skubber sit eget mobilestyresystem, Symbian, ud på et sidespor.

Ind kommer i stedet Microsofts Windows Phone 7, som fremover vil blive styresystemet på langt de fleste smartphones fra Nokia.

Sådan lyder meldingen fra den finske gigant, der længe har haft problemer på smartphone-markedet, som er yderst vigtigt for selskabets fremtidsplaner.

Der har i et stykke tid været spekulationer om et muligt partnerskab mellem de to selskaber, der da også på mange måder er et perfekt match. Det kan du læse mere om her.

"Nokia og Microsoft vil forene styrkerne og levere et økosystem, der ikke har nogen mage, når det gælder global udbredelse og skala," lyder det i en meddelelse fra de to selskaber.

"Nokia befinder sig på et kritisk sted, hvor det er påkrævet med markante forandringer," lyder det fra Stephen Elop.

Symbian lever videre

Trods udmeldingen vil Symbian fortsat leve videre - dog som sekundært styresystem, som nu bliver en franchise platform, som andre producenter kan købe.

Det sker med henblik på at hente den investering, som Nokia har lagt i udviklingen, hjem og 'høste yderligere værdi,' som det hedder.

Samtidig vil Nokia satse på Microsofts søgemaskine Bing til søge-funktionaliteter på tværs af selskabets apparater, mens Nokia Maps til gengæld bliver indarbejdet som en central del af Microsofts kort-tjenester.

Nokias app-butik, Ovi Store, bliver samtidig integreret i Microsoft Marketplace.

Nokias nye topchef, Stephen Elop, kom fra en topstilling i Microsoft, da han i september tiltrådte stillingen som koncernchef i Nokia. Opgaven var dybest set: Frels Nokia.

For få dage siden udsendte han et memo, der varslede markante ændringer i den finske supertanker. Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Din næste Nokia-mobil kan blive låst til Microsoft.

Nokia-chef: Vi står på afgrundens rand.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec