Du kan se frem til en ekstra-regning for ip-telefoni

TeliaSonera overvejer at tage et ekstra beløb for at give kunderne adgang til ip-telefoni via mobilt bredbånd.

Artikel top billede

Læs alt om Mobile World Congress i Barcelona.

Belaster nettet

Teleselskaberne ønsker ikke at give kunderne frit slag med data på mobilnettene, fordi mobilt bredbånd er en delt teknologi. Det vil sige, at hvis en bruger henter meget data ned fra en mast, så giver det en dårligere hastighed for den anden bruger, der er koblet på den samme mast.
 
Det er et problem, som teleselskaberne kan imødegå ved enten at udvide kapaciteten i mobilnettet eller alternativt sætte begrænsninger i nettet. Indtil videre er den rette model ikke fundet, vurderer Håkan Dahlström.
 
"I begyndelsen var det pris per megabyte, som kunderne betalte for, men det var umuligt at forstå for kunderne. Vi kom så over til en form for flatrate, og det er der, hvor operatørerne kæmper for at erobre markedsandele. Fokus på markedsandele er det eneste fokus for nogle, og det er ikke bæredygtigt," siger han.
 
Modellen, som han betegner som flatrate, har et højt dataloft, og brugerne kan inden for den grænse ellers suge løs af data. Det stiller store krav til fortsatte investeringer i mobilnettet for at kunne følge med, når der kommer stadig flere brugere i nettet. 
 
Kontroversielt produkt
Den nye prismodel, som Håkan Dahlström overvejer, kalder han for "value based pricing." Kunden får en datapakke som grundprodukt, men derudover skal kunden betale for tillægsydelser såsom spil, musik og ip-telefoni.
 
Især sidstnævnte ­- ip-telefoni - har historisk set været et kontroversielt emne i telebranchen. Teleselskaberne går glip af minuttakster, når kunderne ringer via en ip-telefoni-tjeneste som Skype.
 
"Vi vil ikke blokere VoIP (ip-telefoni, red.), men vi vil ikke gøre det gratis. Kunderne skal betale for det, for det er en god tjeneste, som de får," forklarer Håkan Dahlström.
 
Han foreslår, at data overført via ip-telefoni, spil eller en musik-tjeneste bliver frit, når kunden har købt et af disse tillæg til sit mobilt bredbånd-abonnement.

Læs alt om Mobile World Congress i Barcelona.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job