Derfor styrtdykker Nokia-aktien efter Microsoft-aftale

Er aktieanalytikerne en flok hysteriske kællinger eller er Nokias aftale med Microsoft faktisk en trussel mod Nokia, som aktiekursens fald indikerer?

Artikel top billede

Læs også:

Overblik: Her er planen, der skal redde Nokia.

Nokia-chef: Vi står på afgrundens rand.

Derfor giver Nokia-aftale med Microsoft god mening.

Microsoft-aftale kan ramme Nokias erhvervskunder.

Den store partneraftale mellem Nokia og Microsoft er ikke ligefrem noget, der får aktiemarkedet til at juble.

Nokias aktiekurs er faldet med fem procent i kølvandet på offentliggørelsen af aftalen i fredags.

Kursen nærmer sig nu det laveste niveau i 13 år og har mistet en femtedel af sin værdi.

Hvor er indtjenings-potentialet?

Det skyldes, at aktiemarkedet mener, at aftalen øger usikkerheden og svækker Nokias indtjeningsevne i det kommende års tid, hvor selskabet skal indarbejde Microsofts mobilplatform på sine telefoner.

Således er aktiemarkedet uhyre skeptisk overfor Nokia og Microsofts udmeldinger om, at den første Windows-baserede Nokia-telefon kan ramme markedet i løbet af efteråret.

Det er afgørende for aktie-analytikerne - der jo alene vurderer ud fra aktiens indtjeningspotentiale - at Nokia kan have gerne flere slagkraftige telefoner på hylderne op til julesalget.

Med den nuværende tidsramme er de imidlertid langt fra sikre på, at det vil lykkes Nokia at have bare en enkelt Windows-telefon klar til julesalget.

Og selv hvis det sker, er der ifølge skeptikerne forhøjet risiko for, at den første model vil have børnesygdomme, hvilket vil kunne have langvarige konsekvenser.

Giver mening på langt sigt

Det er ikke godt for den kortsigtede investor, selv om aftalen på langt sigt giver god mening, hvilekt du kan læse mere om her.

Det ændrer dog ikke på, at flere analytikere mener, at aftalen ikke er nok til at styrke Nokias markedsandel på det buldrende marked for smartphones, hvor Nokia-chef Stephen Elop ikke længere vil skubbe Nokias Symbian-platform fremad.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Overblik: Her er planen, der skal redde Nokia.

Nokia-chef: Vi står på afgrundens rand.

Derfor giver Nokia-aftale med Microsoft god mening.

Microsoft-aftale kan ramme Nokias erhvervskunder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S