Derfor styrtdykker Nokia-aktien efter Microsoft-aftale

Er aktieanalytikerne en flok hysteriske kællinger eller er Nokias aftale med Microsoft faktisk en trussel mod Nokia, som aktiekursens fald indikerer?

Artikel top billede

Læs også:

Overblik: Her er planen, der skal redde Nokia.

Nokia-chef: Vi står på afgrundens rand.

Derfor giver Nokia-aftale med Microsoft god mening.

Microsoft-aftale kan ramme Nokias erhvervskunder.

Den store partneraftale mellem Nokia og Microsoft er ikke ligefrem noget, der får aktiemarkedet til at juble.

Nokias aktiekurs er faldet med fem procent i kølvandet på offentliggørelsen af aftalen i fredags.

Kursen nærmer sig nu det laveste niveau i 13 år og har mistet en femtedel af sin værdi.

Hvor er indtjenings-potentialet?

Det skyldes, at aktiemarkedet mener, at aftalen øger usikkerheden og svækker Nokias indtjeningsevne i det kommende års tid, hvor selskabet skal indarbejde Microsofts mobilplatform på sine telefoner.

Således er aktiemarkedet uhyre skeptisk overfor Nokia og Microsofts udmeldinger om, at den første Windows-baserede Nokia-telefon kan ramme markedet i løbet af efteråret.

Det er afgørende for aktie-analytikerne - der jo alene vurderer ud fra aktiens indtjeningspotentiale - at Nokia kan have gerne flere slagkraftige telefoner på hylderne op til julesalget.

Med den nuværende tidsramme er de imidlertid langt fra sikre på, at det vil lykkes Nokia at have bare en enkelt Windows-telefon klar til julesalget.

Og selv hvis det sker, er der ifølge skeptikerne forhøjet risiko for, at den første model vil have børnesygdomme, hvilket vil kunne have langvarige konsekvenser.

Giver mening på langt sigt

Det er ikke godt for den kortsigtede investor, selv om aftalen på langt sigt giver god mening, hvilekt du kan læse mere om her.

Det ændrer dog ikke på, at flere analytikere mener, at aftalen ikke er nok til at styrke Nokias markedsandel på det buldrende marked for smartphones, hvor Nokia-chef Stephen Elop ikke længere vil skubbe Nokias Symbian-platform fremad.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Overblik: Her er planen, der skal redde Nokia.

Nokia-chef: Vi står på afgrundens rand.

Derfor giver Nokia-aftale med Microsoft god mening.

Microsoft-aftale kan ramme Nokias erhvervskunder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job