Svensk boss: Derfor fyrede jeg dansk Telia-topchef

Telia fyrede for nylig sin danske landechef. Læs her, hvorfor hans svenske overordnede traf beslutningen.

Artikel top billede

TeliaSoneras øverste mobilchef, Håkan Dahlström, fyrede i januar den danske landechef Jesper Brøckner. Foto: Povl D. Rasmussen

Læs også:

Telia fyrer topchefen i Danmark

Fyret Telia-topchef: Jeg havde ikke set det komme

Forkert udvikling for Telia

Jesper Brøckner overtog et Telia i Danmark, som kørte med store underskud, mens selskabet i dag kører med en positiv drift på omkring en milliard kroner.
 
"Vi har set gode resultater, og på det seneste har vi især på erhvervsområdet set fremgang, hvor specielt kombinationen af mobil og fastnet har styrket os på erhvervsmarkedet. Det er vi glade for," fortæller Håkan Dahlström og tilføjer:
 
"Vi er også glade for at se, at vi har gjort det godt på privatsiden med Call Me, men jeg er ikke så glad for, hvordan det er gået på privatmarkedet under Telia-brandet."
 
Derfor fortalte Håkan Dahlström 25. januar på et møde med Jesper Brøckner i Stockholm, at den danske direktør ikke skulle fortsætte i koncernen.

I stedet ønskede Håkan Dahlström Call Me-direktør Søren Abildgaard på posten.
 
"Vi har især set på, hvordan vi kan forbedre forretningen for privatmarkedet, og her har jeg besluttet at bede Søren Abildgaard om at overtage vores danske forretning på grund af hans styrke inden for marketing og salg samt hans gode forståelse inden for privatmarkedet," siger Håkan Dahlström.
 
Fokuserer på prisen
TeliaSoneras mobilchef fremhæver under interviewet, at han ser det danske mobilmarked som et marked, der skiller sig ud ved, at kunderne er usædvanligt fokuserede på prisen.
 
Senest har det vist sig ved den seneste kundevandring, der har været fra etablerede selskaber over til Onfone.
 
"Jesper Brøckner har gjort et rigtig godt job og har været med os i næsten ni år, og vi er glade for den præstation. Men jeg ser et behov for at skifte fokus, og her kan vi drage nytte af Sørens kundeforståelse og føling med markedet. Jeg er glad for at give Søren chancen for at vise, hvad han kan gøre med den danske forretning," siger Håkan Dahlström.

Læs også:

Telia fyrer topchefen i Danmark

Fyret Telia-topchef: Jeg havde ikke set det komme

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse