Her er der masser af job at få for danske it-folk

Der er kommet turbo på Sydsveriges it-virksomheder. Og søgningen efter it-folk er stor.

Artikel top billede

Der er ikke længere nogen grund til ikke at flytte til Sverige og få sig en ordentlig bil for en slik.

Især hvis man er it-mand eller -kvinde, for lige nu står de sydsvenske it-virksomheder i kø for at skaffe kvalificeret arbejdskraft.

Malmø blev hårdt ramt af finanskrisen, men nu ruller hjulene igen, skriver Computerworlds svenske søstermedie, ComputerSweden.

Arbejdsformidlingen Skåne mærker tydeligt en øget efterspørgsel efter it-folk til både virksomhedernes it-afdelinger og til konsulenthuse.

"Det går meget hurtigt, og vi regner med en stærkt øget beskæftigelse. Mange virksomheder satser på udvikling og hele it-branchen vokser," siger Thomas Behrens fra Arbejdsformidlingen Skåne til ComputerSweden.

De små er offensive

Det er ikke kæmpevirksomheder som Sony Ericsson, der står for de mange rekrutteringer. Det er derimod de små og mellemstore virksomheder, der hyrer.

"De er betydeligt mere offensive nu, hvor det tidligere var tele-giganterne, der sugede mest kompetence til sig," siger Micael Gustafsson, underdirektør i Øresund IT, der arbejder for at styrke it-branchen i regionen.

Som eksempel nævner han netværkshuset Axis, der har meddelt, at det har brug for 200 nye folk i år. Og RIM, der udvikler PDA'en BlackBerry, regner med at ansætte 30 til 40 personer på kontoret i Malmø i den kommende tid.
Men også en øget mængde af it-entreprenører og iværksættervirksomheder har brug for folk, siger Micael Gustafsson.

Arbejdsformidlingen Skåne kan se, at regionens stigende efterspørgsel på it-kompetencer tvinger lønniveauet op, så det kan danske it-folk, der har mod på et svensk it-eventyr, også glæde sig over.

Altid plads til en gammel Pascal-kodekarl

De mest efterspurgte er i øjeblikket udviklere generelt og især folk, der er gode til Java eller til at udvikle mobil-applikationer. Men selv en gammel Pascal-kodekarl kan finde sig et job i Sverige i dag.

Specialister har der altid været brug for, også i krisetider, men i dag er også erfarne projektledere tilbage som eftertragtet rekrutteringsbytte.

Øresund IT oplyser, at af de 30.000 personer, som dagligt pendler over Øresundsbroen, arbejder mellem 7.000 og 8.000 i it-branchen.

Regionens største arbejdgivere er for it-områdets vedkommende Axis, Cybercom, Ericsson, IBM, Ikea IT, Logica, Microsoft, Nokia, Sigma, Sony Ericsson, ST Ericsson, Qlicktech, Ramböll, Telenor og Teliasonera.

De hurtigst voksende lige nu er ARM, Gameloft, Huawei, Intel, Qualcomm, RIM og Ubisoft.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S