Sådan tackler TDC den nye internetstruktur

Vi løber snart tør for IPv4-adresser. Se her, hvordan TDC håndterer problematikken.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Vi er ved at løbe tør for IP-adresser af den nuværende standard kaldet IPv4. En IP-adresse er det identifikationsnummer, som alle enheder, der går på internettet, har.

Landets største internetudbyder, TDC, arbejder i øjeblikket på at blive helt klar til fremtidens IP-adresser, som kaldes IPv6.

Problematikken opstår, fordi der kun findes omkring 4,3 milliarder IPv4-adresser, og antallet af enheder, der går på internettet, stiger hastigt.

De nye IPv6-adresser findes der noget nær et uendeligt antal af.

"Det at skifte fra IPv4 til IPv6 er ikke bare en ny feature på internettet. Det er hele selve strukturen på internettet, der bliver ændret. Det er et ret stort skift," forklarer Lars Struwe Christensen, afdelingsdirektør i TDC Erhverv.

"Det betyder også, at det er noget vi har arbejdet med igennem længere tid."

To systemer på én gang

"Hele IP-netværket skal i første omgang kunne køre begge adressetyper. Der vil være mange år, hvor vi kører de to adressesystemer parallelt med hinanden," fortæller Lars Struwe Christensen.

Begge systemer bliver nødt til at være i drift samtidig, da man valgte ikke at gøre IPv6 bagudkompatibel med IPv4, da man designede det. Det skete for at undgå en masse kompleksitet.

"Vi ser et behov for et produkt, hvor man kan bygge bro mellem IPv4 og IPv6. Som internetudbyder står vi med opgaven at forbinde de to typer netværk med hinanden."

Derfor er det TDC's mål, at man som kunde på en IPv4-forbindelse vil kunne tilgå IPv6-maskiner uden problemer. 

Erhvervskunderne skal drive overgangen

TDC arbejder ikke aktivt på at få kunderne til at skifte til de nye adresser. 

"Vores strategi har hele tiden været at være klar, når vores kunder er klar, men det bliver ikke os, der kommer til at drive den helt store udrulning af IPv6," siger Lars Struwe Christensen.

TDC forventer, at det bliver erhvervskunderne, der kommer først.

"Vi tror, at der relativt hurtigt vil være virksomheder, der af strategiske grunde beslutter sig for at gå til IPv6 på deres lokalnet. Så vil de have behov for at få routet IPv6 mellem deres lokationer."

Selve TDC's netværk er klar til at håndtere IPv6-forbindelserne i dag, men selskabet har endnu ikke prissat og lanceret løsninger som overstående.

Læs også

Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Annonce

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks