Microsoft: Tiden er løbet fra ODF/OOXML-balladen

Tiden er løbet helt fra balladen om, hvorvidt vi skal vælge ODF eller OOXML, lyder det fra Microsoft, der ellers har været ganske offensiv i debatten.

Artikel top billede

Microsofts teknologidirektør, Jasper Hedegaard Bojsen, bruger langt mindre tid på åbne standarder end for et år siden.

Læs ogsÅ: Nu kommer krigen mellem ODF og OOXML

Microsofts diskussionslyst omkring de åbne standarder er kølet betragteligt af.

"I forhold til for et år siden, hvor debatten var på sit højeste, bruger vi en del mindre tid på spørgsmålet nu," siger Jasper Hedegaard Bojsen, teknologidirektør i Microsoft.

"Vi følger med i debatten og svarer naturligvis på henvendelser om OOXML fra eksempelvis IT- og Telestyrelsen, men ellers venter vi bare med spænding på, hvad ekspertudvalget lægger frem."

Vigtige ting bliver glemt

Microsoft er fuld af selvtillid forud for ekspertudvalget om åbne standarders beslutning.

"IT- og Telestyrelsen har bedt leverandørerne om at svare på en række spørgsmål, og det er min opfattelse, at svarene viser, at Open XML er implementeret på tværs af platforme, og samtidig er det den mest modne standard i markedet," siger han, "og det vil vi naturligvis argumentere for."

Hos kodekæmpen mener man dog, at de mange og lange diskussioner om de åbne standarder har taget fokus væk fra en lang række andre it-emner, som er af langt større vigtighed, med cloud-computing som et væsentligt område.

"Jeg synes måske, at tiden er løbet fra standarddebatten. Dokumenter og kontorpakker er ikke længere noget, som er fast forankret til et givent operativsystem på computeren, men noget som følger brugeren, og derfor flyder på tværs af desktoppen. Det kan være virtualisering af desktoppen, mobile enheder og cloud-løsninge. Her bygger man reelt ovenpå og videre på de åbne dokumentstandarder" siger Jasper Hedegaard Bojsen

"Det har været en spændende debat, og standarderne har naturligvis også stor betydning, men hvis man kigger fremad, er det mange andre ting, som er interessante."

Tropperne mobiliseres

Tilbageholdenheden eller ej, soldaterne, der skal udkæmpe krigen mellem ODF og OOXML, er på vej til bage i skyttegravene. 

For den 1. april i år skal det offentlige Danmark oprette en liste over godkendte obligatoriske, åbne standarder for redigerbare dokumentformater.

Det er nemlig på denne dato, at statslige myndigheder skal kunne modtage og sende dokumenter i de gældende åbne standarder.

Læs ogsÅ: Nu kommer krigen mellem ODF og OOXML

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S