Microsoft: Tiden er løbet fra ODF/OOXML-balladen

Tiden er løbet helt fra balladen om, hvorvidt vi skal vælge ODF eller OOXML, lyder det fra Microsoft, der ellers har været ganske offensiv i debatten.

Artikel top billede

Microsofts teknologidirektør, Jasper Hedegaard Bojsen, bruger langt mindre tid på åbne standarder end for et år siden.

Læs ogsÅ: Nu kommer krigen mellem ODF og OOXML

Microsofts diskussionslyst omkring de åbne standarder er kølet betragteligt af.

"I forhold til for et år siden, hvor debatten var på sit højeste, bruger vi en del mindre tid på spørgsmålet nu," siger Jasper Hedegaard Bojsen, teknologidirektør i Microsoft.

"Vi følger med i debatten og svarer naturligvis på henvendelser om OOXML fra eksempelvis IT- og Telestyrelsen, men ellers venter vi bare med spænding på, hvad ekspertudvalget lægger frem."

Vigtige ting bliver glemt

Microsoft er fuld af selvtillid forud for ekspertudvalget om åbne standarders beslutning.

"IT- og Telestyrelsen har bedt leverandørerne om at svare på en række spørgsmål, og det er min opfattelse, at svarene viser, at Open XML er implementeret på tværs af platforme, og samtidig er det den mest modne standard i markedet," siger han, "og det vil vi naturligvis argumentere for."

Hos kodekæmpen mener man dog, at de mange og lange diskussioner om de åbne standarder har taget fokus væk fra en lang række andre it-emner, som er af langt større vigtighed, med cloud-computing som et væsentligt område.

"Jeg synes måske, at tiden er løbet fra standarddebatten. Dokumenter og kontorpakker er ikke længere noget, som er fast forankret til et givent operativsystem på computeren, men noget som følger brugeren, og derfor flyder på tværs af desktoppen. Det kan være virtualisering af desktoppen, mobile enheder og cloud-løsninge. Her bygger man reelt ovenpå og videre på de åbne dokumentstandarder" siger Jasper Hedegaard Bojsen

"Det har været en spændende debat, og standarderne har naturligvis også stor betydning, men hvis man kigger fremad, er det mange andre ting, som er interessante."

Tropperne mobiliseres

Tilbageholdenheden eller ej, soldaterne, der skal udkæmpe krigen mellem ODF og OOXML, er på vej til bage i skyttegravene. 

For den 1. april i år skal det offentlige Danmark oprette en liste over godkendte obligatoriske, åbne standarder for redigerbare dokumentformater.

Det er nemlig på denne dato, at statslige myndigheder skal kunne modtage og sende dokumenter i de gældende åbne standarder.

Læs ogsÅ: Nu kommer krigen mellem ODF og OOXML

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S