Pirater truer salget af e-bøger

Salget af e-bøger vokser med stor hast, men lige i hælene følger slangen i download-paradiset: Kopipirater, som gerne henter, men ikke betaler for varerne.

Artikel top billede

(Foto: Det Kongelige Bibliotek /)

Pirater har længe været kendt inden for digital musik, men nu ulmer pirateriet også inden for bøger.

Elektroniske bøger bliver stadig mere populære. Om fem år vil
halvdelen af alle solgte bøger være e-bøger. Det forudsagde Gina Centrello, der står i spidsen for forlagsgruppen Random House Publishing Group, sidste sommer.

Ud over bøger kan man også læse aviser og blade på sin Kindle, Sony Reader, iPod, iPad, Nook eller hvilken e-læser, man nu foretrækker.

Uanset om andelen af e-bøger ender med at være 30, 40 eller 50 procent af det totale salg, så åbner den store vækst i antallet af solgte e-bøger samtidig for en ladeport af ulovligheder.

Videre på en USB

Kopi-pirater viser en stadig større interesse i at kopiere og distribuere e-bøger på ulovlig vis. Det store problem er, at det teknologisk set ikke er noget problem at downloade hundredvis af e-bøger på få minutter. De fylder kun få gigabytes og kan fuldstændig uproblematisk videredistribueres eksempelvis på en USB-nøgle.

I sig selv er tabene til at overse, men det er meget bekymrende for en et forlag, at man i løbet af et par timer kan downloade et bibliotek på måske 2.500 bøger. E-bøger er små filer og 2.500 styk fylder sandsynligvis bare en tre til fire gigabytes.

Selskabet Attributor har i flere omgange studeret udviklingen inden for piratkopiering af e-bøger.

Tre millioner daglige forespørgsler

Attributor har blandt andet fundet ud af, at:

- gennem det sidste år har der været en 50 procent stigning i antallet af online søgninger efter ulovlige downloads af e-bøger,
 
- der er mellem halvanden og tre millioner forespørgsler dagligt på Google efter ulovlige e-bøger, 
 
- siden iPad kom på markedet i foråret 2010, har der været en 20 procent stigning i efterspørgslen efter ulovlige downloads af e-bøger, 
 
- efterspørgslen som sådan (på søgemaskinen Google) efter ulovlige e-bøger er steget med 54 procent siden august 2009 og
 
- der sker et skift fra store fildelings-sites som Rapidshare til mindre sites, som uden blusel agerer som både host for og leverandør af ulovligt kopierede e-bøger.

Hurtig udrykning

Efterspørgslen er international. Det ses af, hvor de mange søgninger efter ulovlige e-bøger kommer fra. Det største antal syndere findes i USA med 11 procent, Indien med 11 procent og Mexico med fem procent.

Hvad, der skal og kan gøres for at tackle problemet, står hidtil hen i det uvisse. Men det er et faktum, at piratkopiering af musik har taget livet af en del af den branche, så uanset, hvad forlagsbranchen kan finde på for at tackle problemet, vil det i hvert fald være afgørende, at den finder på det i en fart.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS