Hundredevis af danskere ramt af fejl i NemID

En fejl i NemID's teknologi har betydet, at hundredevis af brugere er blevet smidt af.

Artikel top billede

Den 28. november 2010 modtog Søren Larsen en NemID fra sin bank, men det bekendtskab skulle vise sig at være fyldt med problemer.

"Det virkede perfekt til min netbank, men til e-boks virkede NemID ikke, og derfor ringede jeg til NemID's support " fortæller han til Computerworld.

Her blev fejlen i første omgang rettet, og der kom hul igennem til både e-boks, Skat og andre tjenester.

Men efter et par uger blev adgangen igen lukket til alle offentlige websider.

"Jeg fik nu hele tiden en fejl om, at OCES-certifikatet ikke kunne udstedes," siger Søren Larsen.

Systemfejl

Efter mange telefonopkald og mange mails til supporten fik han sidst i december 2010 en besked om, at der var tale om en systemfejl hos DanID, der driver løsningen.

"DanID oplyste, at fejlen skulle være rettet i slutningen af januar 2011," fortæller Søren Larsen.

Men det er først nu, at der er fundet en løsning.

Og Søren Larsen er langt fra den eneste, der har oplevet dette problem.

Faktisk har mere end 400 danskere været begravet i dette tekniske hul, der har lukket for adgangen til offentlige sider med NemID.

Først løst nu

DanID erkender problemet, og Videnskabsministeriet nedsatte 6. oktober 2010 en såkaldt taskforce, der skal sikre kvaliteten i udrulningen af NemID, hvor der skrives følgende om problemet:

"I forhold til en teknisk fejl hvor brugerne kun kunne aktivere deres NemID i forhold til deres netbank, men ikke det offentlige, er fejlen løst manuelt for de cirka 415 berørte borgere, og på tilsvarende vis vil problemet løses manuelt for eventuelt nye brugere, der oplever samme fejl, indtil den endelig fejlretning er på plads primo 2011."

Problemet er dog først endelig elimineret nu.

"Fejlen blev endelig rettet i fredags, og de sidste er ved at blive løftet ud af hullet," siger Jette Knudsen, der er pressechef i DanID.

"Det tekniske er på plads, og alle har nu adgang til de offentlige tjenester, men vi mangler stadig, at oplyse cirka 150 brugere om, at de kan logge på. Det kan dog kræve, at man genetablerer NemID," siger hun. 

Det vil ifølge DanID ske i løbet at kort tid.

DanID specificerer ikke fejlen, men oplyser, at den var "meget indviklet."

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car