Hundredevis af danskere ramt af fejl i NemID

En fejl i NemID's teknologi har betydet, at hundredevis af brugere er blevet smidt af.

Artikel top billede

Den 28. november 2010 modtog Søren Larsen en NemID fra sin bank, men det bekendtskab skulle vise sig at være fyldt med problemer.

"Det virkede perfekt til min netbank, men til e-boks virkede NemID ikke, og derfor ringede jeg til NemID's support " fortæller han til Computerworld.

Her blev fejlen i første omgang rettet, og der kom hul igennem til både e-boks, Skat og andre tjenester.

Men efter et par uger blev adgangen igen lukket til alle offentlige websider.

"Jeg fik nu hele tiden en fejl om, at OCES-certifikatet ikke kunne udstedes," siger Søren Larsen.

Systemfejl

Efter mange telefonopkald og mange mails til supporten fik han sidst i december 2010 en besked om, at der var tale om en systemfejl hos DanID, der driver løsningen.

"DanID oplyste, at fejlen skulle være rettet i slutningen af januar 2011," fortæller Søren Larsen.

Men det er først nu, at der er fundet en løsning.

Og Søren Larsen er langt fra den eneste, der har oplevet dette problem.

Faktisk har mere end 400 danskere været begravet i dette tekniske hul, der har lukket for adgangen til offentlige sider med NemID.

Først løst nu

DanID erkender problemet, og Videnskabsministeriet nedsatte 6. oktober 2010 en såkaldt taskforce, der skal sikre kvaliteten i udrulningen af NemID, hvor der skrives følgende om problemet:

"I forhold til en teknisk fejl hvor brugerne kun kunne aktivere deres NemID i forhold til deres netbank, men ikke det offentlige, er fejlen løst manuelt for de cirka 415 berørte borgere, og på tilsvarende vis vil problemet løses manuelt for eventuelt nye brugere, der oplever samme fejl, indtil den endelig fejlretning er på plads primo 2011."

Problemet er dog først endelig elimineret nu.

"Fejlen blev endelig rettet i fredags, og de sidste er ved at blive løftet ud af hullet," siger Jette Knudsen, der er pressechef i DanID.

"Det tekniske er på plads, og alle har nu adgang til de offentlige tjenester, men vi mangler stadig, at oplyse cirka 150 brugere om, at de kan logge på. Det kan dog kræve, at man genetablerer NemID," siger hun. 

Det vil ifølge DanID ske i løbet at kort tid.

DanID specificerer ikke fejlen, men oplyser, at den var "meget indviklet."

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S