Hundredevis af danskere ramt af fejl i NemID

En fejl i NemID's teknologi har betydet, at hundredevis af brugere er blevet smidt af.

Artikel top billede

Den 28. november 2010 modtog Søren Larsen en NemID fra sin bank, men det bekendtskab skulle vise sig at være fyldt med problemer.

"Det virkede perfekt til min netbank, men til e-boks virkede NemID ikke, og derfor ringede jeg til NemID's support " fortæller han til Computerworld.

Her blev fejlen i første omgang rettet, og der kom hul igennem til både e-boks, Skat og andre tjenester.

Men efter et par uger blev adgangen igen lukket til alle offentlige websider.

"Jeg fik nu hele tiden en fejl om, at OCES-certifikatet ikke kunne udstedes," siger Søren Larsen.

Systemfejl

Efter mange telefonopkald og mange mails til supporten fik han sidst i december 2010 en besked om, at der var tale om en systemfejl hos DanID, der driver løsningen.

"DanID oplyste, at fejlen skulle være rettet i slutningen af januar 2011," fortæller Søren Larsen.

Men det er først nu, at der er fundet en løsning.

Og Søren Larsen er langt fra den eneste, der har oplevet dette problem.

Faktisk har mere end 400 danskere været begravet i dette tekniske hul, der har lukket for adgangen til offentlige sider med NemID.

Først løst nu

DanID erkender problemet, og Videnskabsministeriet nedsatte 6. oktober 2010 en såkaldt taskforce, der skal sikre kvaliteten i udrulningen af NemID, hvor der skrives følgende om problemet:

"I forhold til en teknisk fejl hvor brugerne kun kunne aktivere deres NemID i forhold til deres netbank, men ikke det offentlige, er fejlen løst manuelt for de cirka 415 berørte borgere, og på tilsvarende vis vil problemet løses manuelt for eventuelt nye brugere, der oplever samme fejl, indtil den endelig fejlretning er på plads primo 2011."

Problemet er dog først endelig elimineret nu.

"Fejlen blev endelig rettet i fredags, og de sidste er ved at blive løftet ud af hullet," siger Jette Knudsen, der er pressechef i DanID.

"Det tekniske er på plads, og alle har nu adgang til de offentlige tjenester, men vi mangler stadig, at oplyse cirka 150 brugere om, at de kan logge på. Det kan dog kræve, at man genetablerer NemID," siger hun. 

Det vil ifølge DanID ske i løbet at kort tid.

DanID specificerer ikke fejlen, men oplyser, at den var "meget indviklet."

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv sektionsleder for Open Source Intelligence, OSINT, i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S