Medarbejdere må se langt efter NemID

Der er ingen tidsramme for, hvornår medarbejderne i de danske virksomheder kan bruge NemID til kontakt med myndighederne. Løsningen står ellers snart klar til brug.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

NemID til medarbejderne i de danske virksomheder kommer ikke lige med det første.

Udrulningen er nemlig blevet sparket til hjørne på grund af, at der mangler "kritisk masse", som det hedder.

Medarbejderløsningen kan bruges til at verificere en medarbejder overfor en offentlig eller privat institution.

Med signaturen som identifikation kan en medarbejder i et firma eksempelvis indberette sygedagpenge, barsel eller kommunikere med en offentlig digital tjeneste.

DanID melder løsningen klar 16. marts, men det er kun det tekniske rammeværk, som tjenesteudbyderne kan implementere i deres it-løsning, der er på plads.

Med rammeværket kan et firma eller en offentlig institution skabe den platform, der giver en medarbejder fra en anden virksomhed adgang til eksempelvis at indberette sygedagpenge.

Ingen er klar

Medarbejderne i de danske firmaer vil dog ikke få mulighed for at benytte løsningen i praksis foreløbig.

"Virksomhederne får ikke mulighed for at bestille den nye medarbejdersignatur, fordi der ikke er nok myndigheder, som anvender løsningen," siger Jette Knudsen, der er pressechef i DanID.

"Derfor er virksomhederne nødt til at beholde den gamle signatur og måske endda forny den gamle signatur," siger hun.

Intet hastværk

Datoen for, hvornår det bliver muligt at bruge NemID-løsningen, er endnu uvis.

Det afhænger af, hvornår IT- og Telestyrelsen vurderer, at der er nok institutioner, hvor den nye løsning kan benyttes. Hvornår der er "kritisk masse".

"Vi har intet hastværk, fordi vi har et system, der virker," siger Palle H. Sørensen, som er centerleder i IT- og Telestyrelsen.

"Vi har iværksat en undersøgelse, der skal belyse, hvordan situationen er. Når den er færdig, kommer der en officiel udmelding. Undersøgelsen kommer medio marts," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

    Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S