Medarbejdere må se langt efter NemID

Der er ingen tidsramme for, hvornår medarbejderne i de danske virksomheder kan bruge NemID til kontakt med myndighederne. Løsningen står ellers snart klar til brug.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

NemID til medarbejderne i de danske virksomheder kommer ikke lige med det første.

Udrulningen er nemlig blevet sparket til hjørne på grund af, at der mangler "kritisk masse", som det hedder.

Medarbejderløsningen kan bruges til at verificere en medarbejder overfor en offentlig eller privat institution.

Med signaturen som identifikation kan en medarbejder i et firma eksempelvis indberette sygedagpenge, barsel eller kommunikere med en offentlig digital tjeneste.

DanID melder løsningen klar 16. marts, men det er kun det tekniske rammeværk, som tjenesteudbyderne kan implementere i deres it-løsning, der er på plads.

Med rammeværket kan et firma eller en offentlig institution skabe den platform, der giver en medarbejder fra en anden virksomhed adgang til eksempelvis at indberette sygedagpenge.

Ingen er klar

Medarbejderne i de danske firmaer vil dog ikke få mulighed for at benytte løsningen i praksis foreløbig.

"Virksomhederne får ikke mulighed for at bestille den nye medarbejdersignatur, fordi der ikke er nok myndigheder, som anvender løsningen," siger Jette Knudsen, der er pressechef i DanID.

"Derfor er virksomhederne nødt til at beholde den gamle signatur og måske endda forny den gamle signatur," siger hun.

Intet hastværk

Datoen for, hvornår det bliver muligt at bruge NemID-løsningen, er endnu uvis.

Det afhænger af, hvornår IT- og Telestyrelsen vurderer, at der er nok institutioner, hvor den nye løsning kan benyttes. Hvornår der er "kritisk masse".

"Vi har intet hastværk, fordi vi har et system, der virker," siger Palle H. Sørensen, som er centerleder i IT- og Telestyrelsen.

"Vi har iværksat en undersøgelse, der skal belyse, hvordan situationen er. Når den er færdig, kommer der en officiel udmelding. Undersøgelsen kommer medio marts," siger han.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS