Medarbejdere må se langt efter NemID

Der er ingen tidsramme for, hvornår medarbejderne i de danske virksomheder kan bruge NemID til kontakt med myndighederne. Løsningen står ellers snart klar til brug.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

NemID til medarbejderne i de danske virksomheder kommer ikke lige med det første.

Udrulningen er nemlig blevet sparket til hjørne på grund af, at der mangler "kritisk masse", som det hedder.

Medarbejderløsningen kan bruges til at verificere en medarbejder overfor en offentlig eller privat institution.

Med signaturen som identifikation kan en medarbejder i et firma eksempelvis indberette sygedagpenge, barsel eller kommunikere med en offentlig digital tjeneste.

DanID melder løsningen klar 16. marts, men det er kun det tekniske rammeværk, som tjenesteudbyderne kan implementere i deres it-løsning, der er på plads.

Med rammeværket kan et firma eller en offentlig institution skabe den platform, der giver en medarbejder fra en anden virksomhed adgang til eksempelvis at indberette sygedagpenge.

Ingen er klar

Medarbejderne i de danske firmaer vil dog ikke få mulighed for at benytte løsningen i praksis foreløbig.

"Virksomhederne får ikke mulighed for at bestille den nye medarbejdersignatur, fordi der ikke er nok myndigheder, som anvender løsningen," siger Jette Knudsen, der er pressechef i DanID.

"Derfor er virksomhederne nødt til at beholde den gamle signatur og måske endda forny den gamle signatur," siger hun.

Intet hastværk

Datoen for, hvornår det bliver muligt at bruge NemID-løsningen, er endnu uvis.

Det afhænger af, hvornår IT- og Telestyrelsen vurderer, at der er nok institutioner, hvor den nye løsning kan benyttes. Hvornår der er "kritisk masse".

"Vi har intet hastværk, fordi vi har et system, der virker," siger Palle H. Sørensen, som er centerleder i IT- og Telestyrelsen.

"Vi har iværksat en undersøgelse, der skal belyse, hvordan situationen er. Når den er færdig, kommer der en officiel udmelding. Undersøgelsen kommer medio marts," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Monsalta ApS

    Full stack-udvikler

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S