Verdens klogeste it-mand: Han vinder Turing Award

Mange års tung forskning i kunstig intelligens gør, at denne mand modtager computer-verdenens svar på Nobel-prisen, Turing Award.

Artikel top billede

Læs også:
Computer-Nobel til dansk it-ikon.

Den amerikanske Harvard-professor Leslie Valiant vinder it-branchens fineste og mest pretigefyldte pris, Turing Award, der ofte bliver sammenlignet med filmbranchens Oscar, ligesom Turing Award er blevet kaldt "Nobel-prisen i it".

Den amerikanske professor har i mange år forsket i it på højt niveau, og hans arbejde har haft indflydelse på en lang række områder, der inkluderer bidrag til kunstig intelligens, distribueret computerkraft, læringsteorier og computer-videnskab i almindelighed.

"Leslie Valiants bidrag gennem de seneste 30 år danner teoretisk grundlag for forskning i kunstig intelligens," hedder det blandt andet i begrundelsen.

Hjernen og computeren

Desuden peger pris-komiteen på, at Leslie Valiants arbejde har ført til udarbejdelsen af modeller, der peger mod svarene på, hvordan den menneskelige hjerne og computeren ligner hinanden.

"Hans visioner for computer-videnskab, matematik og kognitiv teori forbindes med andre teknikker med henblik på at bygge moderne former for teknologisk læring og kommunikation," hedder det.

Leslie Valiant står blandt andet bag "Theory of the Learnable," der regnes for at være en milepæl inden for såkaldt maskinel læring (machine learning), der blandt andet regnet for at være grundlaget for udviklingen af eksempelvis spam filtre.

Tidligere vindere af Turing Award tæller blandt andre danskeren Peter Naur, der modtog prisen i 2006. Det kan du læse mere om her.

Du kan finde den komplette liste over vinderne af prisen, der er blevet uddelt siden 1966, her.

Læs også:
Computer-Nobel til dansk it-ikon.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S